Człowiek jest tekstem

Wszystko dzieje się w wyobraźni aktora i widza

W ramach nowego projektu Studio damatyczne Teatru Pieśń Kozła będą mogli Państwo obejrzeć premierowe pokazy spektaklu „Pożądanie w cieniu wiązów” według sztuki Eugene O’Neilla.

Jest to pierwszy spektakl dramatyczny Teatru Pieśń Kozła w całości skoncentrowany nie na muzyczności czy ruchu, lecz na słowie. Porusza tematykę rodziny, jej tajemnic, nadużyć, bólu, cienia i tabu. To sztuka o uniwersalnym charakterze, ponieważ jej kluczowe aspekty dotyczą nas wszystkich. Kolebka biologicznego życia jest miejscem, w którym rodzi się wszelkie zło i wynaturzenia. Mroczne sekrety tkwią w każdej rodzinie. Staje się ona siedliskiem największego ludzkiego cierpienia, zamiast przyczyniać się do rozwoju jednostki.

„Pożądanie w cieniu wiązów” w reżyserii Grzegorza Brala to spektakl wielowarstowy – kolejny teatralny palimpsest. Pozornie prosta historia i świetnie skonstruowane postaci stają się pretekstem do zadawania istotnych pytań. Na ile konstrukcja literacka jest gorsetem dla aktora? Czy emocje odgrywane na scenie nie stają się w pewnym momencie czymś oczywistym i naturalnym? Postaci dramatu tworzą więzi tragiczne, aktorzy wcielający się w swoje role próbują natomiast nawiązać kontakt z widzem. Wyobraźnia podpowiada im, gdzie się w danej chwili znajdują, w jaki sposób przekazać uczucia odgrywanych postaci. Dzięki minimalistycznej scenografii i prostym kostiumom dramat rozwija się tak naprawdę w wyobraźni aktora i widza.

Grzegorz Bral zaprosił do współpracy trójkę aktorów z całkowicie różnym doświadczeniem scenicznym. Bogdan Koca to legendarny wrocławski aktor, który przez wiele lat przebywał w Australii, gdzie prowadził własny teatr. Anna Kerth jest młodą aktorką, obecnie występujacą w filmach i na scenie w Wielkiej Brytanii. Dawid Żakowski przez dziesięć lat był czołowym aktorem Studium Teatralnego w Warszawie.

Nowy spektakl wciąż zakorzeniony jest w nurcie teatru alternatywnego, jednocześnie otwiera zupełnie inny obszar poszukiwań.(-)
Materiały Teatru
25 lutego 2009