Człowiek nie powinien czuć się stary

– Krakowski studencki Dyskusyjny Klub Filmowy był dla mnie szkołą życia. Nauczyłem się tam mówić krótko, ciekawie i nawiązywać kontakt z widownią – zdradził podczas wtorkowego spotkania z cyklu „Kod Mistrzów" w Teatrze Groteska psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik i profesor nauk przyrodniczych Jerzy Vetulani.

Zapytany przez prowadzącą spotkanie Agnieszkę Malatyńską o rolę sztuki i jej znaczenie dla rozwoju człowieka, odpowiedział, że rozwija ona uwagę poznawczą oraz działa bezpośrednio na układ nagrody.

– Polecam Państwu tworzenie czegoś, co po nas zostaje. Można na przykład pisać limeryki, nawet do szuflady – poradził publiczności Prof. Vetulani.

Gość wieczoru opowiedział również o swoich przodkach i historiach rodzinnych.

–Moje nazwisko nie ma polskiego brzmienia. Jestem trochę Etruskiem, a trochę góralem – ujawnił Profesor. Dodał, że podczas badania losów przodków ustalił, że były to rodziny górnicze, które zajmowały się szukaniem skarbów i eksplorowaniem Tatr pod kątem cennych minerałów. Jerzy Vetulani w zabawny sposób opowiedział również o historii zaaranżowanego związku w rodzinie („moja babcia Helena podjęła decyzję ekonomiczną, a nie podyktowaną sercem – zawarła małżeństwo aranżowane") oraz wspomniał o swojej karierze naukowej w USA.

Publiczność pytała Profesora przede wszystkim o receptę na długie i szczęśliwe życie. Jerzy Vetulani poradził, aby dużo się śmiać („nawet wymuszony uśmiech pomaga"),pozostać aktywnym fizycznie oraz intelektualnie, mieć zaufanie do innych ludzi, starać się czynić dobro, dzielić się pozytywnymi emocjami oraz przywoływać dobre wspomnienia.

– Warto też zastanawiać się, czy z naszego życia cieszą się inni. Dawajmy ciepłą ręką – poradził na zakończenie spotkania.

KOD MISTRZÓW to zainicjowany przez Teatr Groteska cykl spotkań studentów i mieszkańców Krakowa z autorytetami intelektualnymi i artystycznymi. Kolejne spotkanie odbędzie się we wtorek 14 lutego 2017 r. o godz. 18 w Sali Teatralnej Groteski.(-) (-)
Teatr Groteska
11 stycznia 2017
Portrety
Jerzy Vetulani