Cztery aktorki, cztery odsłony życia, czterowiersze

Już 14 października tego roku w Nowym Sączu odbędzie się premiera niezwykłego spektaklu „Lilka, cud miłości”. Premiera warszawska odbędzie się 23 listopada w Teatrze Polskim im. A.Szyfmana w Warszawie w ramach cyklu "Goście w Polskim". O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i jej rodzinie postanowili opowiedzieć reżyser i scenarzysta – Waldemar Śmigasiewicz i cztery aktorki – Krystyna Tkacz, Afrodyta Weselak, Magdalena Zawadzka i Joanna Żółkowska.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska odeszła 9 lipca 1945 roku, a więc w tym roku przypadała 70. rocznica jej śmierci. Była to niezwykła poetka, której twórczość nigdy nie przestała zachwycać, wzruszać i inspirować. Wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, towarzyszą nam od sześciu pokoleń, nic nie tracąc na świeżości i aktualności.

Już 14 października tego roku w Nowym Sączu odbędzie się premiera niezwykłego spektaklu „Lilka, cud miłości". Premiera warszawska odbędzie się 23 listopada w Teatrze Polskim im. A.Szyfmana w Warszawie w ramach cyklu "Goście w Polskim". O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i jej rodzinie postanowili opowiedzieć reżyser i scenarzysta – Waldemar Śmigasiewicz i cztery aktorki – Krystyna Tkacz, Afrodyta Weselak, Magdalena Zawadzka i Joanna Żółkowska.

Spektakl został objęty patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz

„Lilka, cud miłości" to cztery aktorki, cztery odsłony życia i czterowiersze. Przedstawienie oparte jest na poezji, dzienniku, wspomnieniach, notatkach i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dla najbliższych – Lilki. Będzie to piękna opowieść o miłości, a raczej o tajemnicy miłości. Na spektakl złożą się cztery odsłony życia poetki: młodość, wojna, miłość, choroba i śmierć. Aktorki opowiedzą dziennikiem, listami, wierszami i poezją śpiewaną o różnych Lilki obliczach, wizerunkach i portretach, o przenikaniu się rzeczy błahych z istotnymi, subtelnych z brutalnymi, o wszystkim czym żyje człowiek owładnięty pasją i namiętnością, którego jedynym drogowskazem jest miłość.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Poetkę losy wojenne rzuciły wraz z mężem lotnikiem do zimnej Anglii, z której nie dane jej było wrócić do ukochanego ojca – Wojciecha Kossaka, Matki, siostry Magdaleny Samozwaniec, brata Jerzego i siedliska rodzinnego, krakowskiej Kossakówki. Śmiertelna choroba nie pozwoliła na powrót do domu. Po tym najtrudniejszym etapie życia Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, pozostał dziennik – WOJNĘ SZATAN SPŁODZIŁ. ZAPISKI 1939-1945. Niezwykły dokument wojennych lat emigracyjnych fascynującej kobiety i artystki. Opisuje w nim, w nieomal medyczny sposób swoje umieranie, politykę wojenną, sytuację Polaków w emigracyjnym Londynie. Pisze wojenne wiersze i wspomina z nostalgią Polskę i czas beztroskiego życia, jakie dane było jej wieść w ukochanym Krakowie.

Okrągła rocznica śmierci poetki jest także szlachetnym pretekstem do przypomnienia niezwykłego rodu Kossaków, będącego w polskich warunkach ewenementem i zjawiskiem odosobnionym. To rodzina, której cztery pokolenia wyraziście odznaczyły się w kulturze i nauce polskiej. Wszechstronnie utalentowani: malarsko i literacko. To dziedzictwo wspaniałej tradycji artystycznej i atmosfery Kossakówki, gdzie bywało wielu znakomitych gości ze świata sztuki – skamandryci Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Jarosław Iwaszkiewicz, rodzina Morstinów i Pawlikowskich, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Żeromski Henryk Sienkiewicz, Jacek Malczewski, Boy, Ignacy Paderewski czy Kazimiera Iłłakowiczówna.

Dziś Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jest obecna nie tylko w szkolnych podręcznikach, ale też cieszy się dużą popularnością w internecie. Poetka była autorką tomów "Niebieskie migdały", "Pocałunki", "Różowa magia", "Profil białej dany", "Krystalizacje". Była też autorką dramatów i słuchowisk.

***
„Lilka, cud miłości"
Scenariusz i reżyseria | Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia i kostiumy | Tatiana Kwiatkowska
Muzyka | Urszula Borkowska
Obsada | Krystyna Tkacz, Afrodyta Weselak, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska

Premiera | 14.10.2015 r. Nowy Sącz

Mecenasi:
Miasto Nowy Sącz
Bank Millennium
Totalizator Sportowy

Partner:
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu(-) (-)
Materiał Teatru
21 września 2015