Czwórka prosto z Sopotu

- W tym roku na festiwalu prezentujemy wszystko, co najpiękniejsze w Polskim Radiu i w sztuce radiowej. Jest tego tak dużo, że sam boję się, czy na wszystko wystarczy czasu - mówił w plenerowym studiu Czwórki w Sopocie główny reżyser Teatru Polskiego Radia, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Kukuła.

29 czerwca rozpoczął się w Sopocie XVIII Festiwal "Dwa Teatry" - czterodniowe święto Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Festiwalowa publiczność zobaczy w sumie ponad 20 spektakli i usłyszy około 30 słuchowisk. - To dla mnie bardzo osobiste wydarzenie - tłumaczył w rozmowie z Michałem Piwowarkiem główny reżyser Teatru Polskiego Radia, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Kukuła. - Gdy w 2001 roku organizowałem pierwszą odsłonę, była to skromna, niewielka impreza, w której uczestniczyło kilku, kilkunastu artystów. Minęło tyle czasu, a ja wciąż z tymi samymi emocjami tu przyjeżdżam. Na każdego artystę patrzę z tą samą czułością, choć dziś jest to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Potrzeba było tych lat, by tak się stało - mówił. Zaś jak podkreślał wieloletni aktor Teatru Polskiego Radia Andrzej Fenerc, "Dwa Teatry" to przede wszystkim święto spotkań z publicznością. - Która coraz liczniej odwiedza sale, w których emitowane są słuchowiska Polskiego Radia - podkreślał Andrzej Ferenc. - To dla nas szczególnie przyjemne i ciekawe doświadczenie, bo na co dzień mówimy do jednej osoby, która siedzi po drugiej stronie mikrofonu. Tu mamy odbiór zbiorowy.

Dwa Teatry w Czwórce. Co jeszcze będzie się działo?
W programie rozmawialiśmy o historii Festiwalu "Dwa Teatry", mówiliśmy dlaczego na miejsce festiwalu wybrano właśnie Sopot, choć pierwotnie organizowano to wydarzenie w Bolimowie, goście Czwórki opowiadali także o swoich doświadczeniach związanych z tą imprezą. Zdradzili także, co będzie się działo podczas tegorocznej odsłony.

Michał Piwowarek rozmawiał także z Włodkiem Pawlikiem, kompozytorem, pianistą, pierwszy, - i jak dotąd jedynym w Polsce - laureatem nagrody Grammy w kategorii jazzu, a podczas festiwalu jurorem w sekcji Słuchowisk, który mówił m.in. o istocie i idei słuchowisk radiowych. A Dominika Klimek rozmawiała z reżyserem Waldemarem Modestowiczem >>>

W drugiej godzinie audycji rozmawialiśmy także m.in. z Ewą Millies-Lacroix, szefową Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej i dyrektor artystyczną Festiwalu "Dwa Teatry", i Jackiem Kopcińskim, krytykiem teatralnym i redaktorem naczelnym miesięcznika "Teatr", a także Aleksandrą Fiutowską i Antonim Majewskim, przedstawicielami Młodzieżowego Jury XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Taniec, aktorstwo, piosenka, a nawet pantomima. Interesuje nas twórcza praca młodych ludzi. Porozmawiamy nie tylko o tańcu i różnych jego stylach, ale także działalności młodych aktorów, muzyków, kabareciarzy, wokalistów, dyrygentów, a nawet adeptów sztuki pantomimy.



(-) (-)
Materiał PR
2 lipca 2018