Danton na Quadriennale w Pradze

Spektakl "Sprawa Dantona" został wybrany do prezentacji podczas Praskiego Quadriennale. - To dla nas ogromny zaszczyt i prestiż, bo Praskie Quadriennale jest chyba najważniejszą imprezą na świecie prezentującą dokonania scenografii i architektury teatralnej - mówi Paweł Sztarbowski, zastępca dyrektora Teatru Polskiego

Quadriennale odbywa się w Pradze co cztery lata, a zaplanowana na 16-26 czerwca edycja jest już dwunastą w historii. Do tego inną niż wszystkie dotychczasowe, bo odbędzie się według poszerzonej formuły, postrzegającej scenografię jako dyscyplinę istniejącą pomiędzy sztukami wizualnymi a performansem. 

Widz jest jak aktor

- "Sprawa Dantona" świetnie realizuje to założenie, bo nie znam innego polskiego spektaklu, który w takim stopniu dawałby możliwość widzowi na udział w przedstawieniu - mówi Sztarbowski.

Widzom "Sprawy Dantona" Pawła Łysaka odebrana została bezpieczna bierność podglądacza. Już nie jako widzowie, ale uczestnicy rewolucji muszą, tak jak aktorzy na scenie teatralnej, ale i politycznej, odegrać swoją rolę - rolę kogoś z tłumu, od kogo może zależeć bieg historii. Wspólnie z zespołem teatru współtworzą spektakl na scenie, na której tańczą, skandują hasła, obserwują prywatne życie swoich przywódców i stają z nimi i ich radykalnym światem twarzą w twarz" - piszą na oficjalnej stronie PQ organizatorzy ekspozycji.

Prażanie nie będą jedynymi poza mieszkańcami Bydgoszczy teatromanami, którzy mieli okazję obejrzeć "Sprawę Dantona" na żywo. Spektakl z powodzeniem bowiem pokazywano już na krakowskim festiwalu Genis Loci, warszawskich Spotkaniach Teatralnych, czy w Opolu.

 Niestety, w tym sezonie spektaklu, którego reżyserem jest Paweł Łysak, już w Bydgoszczy nie obejrzymy. Dyrekcja teatru zapewnia jednak, że wróci on do repertuaru po wakacjach.(bog)
Gazeta Pomorska
27 maja 2011
Spektakle
Sprawa Dantona
Portrety
Paweł Łysak