Dla pań - o miłości, dla panów - o wojnie

Teatr Ludowy zaprasza na premierę "53 wojny" w reż. Pawła Szumca. Premiera 12 czerwca 2015 na Scenie Pod Ratuszem.

Dla pań będzie to spektakl o miłości, dla panów - o wojnie, a tak naprawdę to pełna emocji opowieść o tym, jak dwoje ludzi z pasją, twórczych i ciekawych świata, wśród wielu realnych wojen, rozgrywających się bliżej i dalej od naszych domów i granic, stoczyło tę najważniejszą batalię - o siebie nawzajem, o dom i rodzinę.

Kanwą scenariusza jest książka Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym", w której autorka opowiada, jak po dwudziestu latach małżeństwa z Wojciechem Jagielskim reporterem "Gazety Wyborczej" i autorem wielu znakomitych książek, trafiła do szpitala psychiatrycznego z objawami stresu bojowego. Była to choroba, którą przekazał jej mąż wraz ze w wszystkimi emocjami przywożonymi z każdej kolejnej wyprawy na wojnę do Afryki, Azji, na Zakaukazie.

Dlatego sceniczna opowieść będzie się toczyła niejako w dwóch planach: intymnym, niemal konfesyjnym, przepełnionym wielką samotnością i panicznym strachem o najbliższego człowieka i szerokim, społecznym, politycznym, ogarniętym wojną, tym z reportaży Wojciecha Jagielskiego.(-)
Materiał Teatru
12 czerwca 2015
Spektakle
53 wojny
Portrety
Paweł Szumiec