Do krainy wiecznej szczęśliwości w złotej łódce

Park przy zamku. Z okazji pełnoletniości księcia Zygfryda odbywa się festyn. Uczestniczą w nim liczni poddani. W trakcie matka informuje go, iż spośród panien zaprezentowanych na balu, który odbędzie się dnia następnego, zobowiązany będzie wybrać sobie małżonkę. Ta informacja mąci nastrój księcia i, mimo wspaniałej imprezy, odbiera chęć do zabawy. Aby oderwać go od trosk przyjaciele proponują polowanie. W oddali nad lasem widać stado przelatujących łabędzi. Książę Zygfryd opuszcza park.

Północ, skalisty brzeg jeziora. Nad taflą unosi się stado łabędzi z królową Odettą na czele. Zjawia się książę Zygfryd z przyjaciółmi. Przymierza się do strzału, gdy nagle staje przed nim królowa Odetta. Oczarowany jej urodą zakazuje strzelać do ptaków i odprawia myśliwych. Białe łabędzie otaczają księcia. Królowa Odetta opowiada mu tajemnicę łabędzi: zły człowiek Rotbart przemienił ją oraz jej towarzyszki w łabędzie, które tylko o północy nad brzegiem jeziora mogą przebierać ludzką postać. Zaklęcie owo może złamać jedynie prawdziwe uczucie człowieka, który jeszcze nigdy nikomu nie wyznał miłości. Wśród skał ukazuje się złowrogi ptak. To czarownik Rotbart. Przypomina królowej łabędzi o władzy nad nią, a księciu o grożącym mu niebezpieczeństwie. Zygfryd nie lęka się pogróżek i przysięga Odetcie wieczną miłość oraz wyzwolenie. Zbliża się świt i łabędzie muszą odejść.

Sala baletowa na zamku księżnej. Schodzą się goście od progu witan  przez mistrza ceremonii. Za nimi wchodzą księżna, książę Zygfryd oraz sześć panien, z których książę ma wybrać żonę. Żadna z kandydatek nie podoba się księciu, który myślami jest wciąż na brzegu jeziora, przy pięknej Odetcie. Nagle fanfary oznajmiają przybycie niespodziewanych gości. To Rotbart w ludzkiej postaci ze swą córką, piękną Odylią, której łudzące podobieństwo do Odetty oszałamia Zygfryda. Rozpoczyna się bal. Rotbard nakazuje córce, by postarała się zdobyć słowo księcia, gdy bowiem zakochany młodzieniec zapomni o Odetcie i wyzna miłość innej, złamie przysięgę wierności. Tak też się dzieje – w oknie ukazuje się przelotna wizja zrozpaczonej Odetty i Zygfryd pojmuje, że padł ofiarą podstępu. Zwycięski Rotbart wyprowadza córkę, a Zygfryd w rozpaczy opuszcza zamek.

Nad brzegiem jeziora. Łabędzie wysłuchują smutnej opowieści Odetty o zdradzie Zygfryda. Księżniczka rozpacza iż już nigdy nie uwolni się spod czaru Rotbarta. Zjawia się książę, pełen skruchy i żalu, zapewnia Odettę o swojej miłości i blaga o wybaczenie. Pojawia się Rotbart i próbuje rodzielić zakochanych. Nie mogąc pokonać uczucia kochanków, grozi księciu śmiercią, lecz Zygfryd nie chce ratować się ucieczką, gotów umrzeć razem z Odettą. Oboje giną w falach jeziora. Zwyciężony potęgą miłości Rotbart pada martwy.

Zakończenie może być tylko jedno – w złotej łódce, zaprzęgniętej w białe łabędzie, Odetta i Zygfryd płyną do krainy wiecznej szczęśliwości.

20.03.2020 r. godz.19:00.
Bilety: 105 PLN parter, 95 PLN balkon
Więcej informacji i rezerwacja biletów: sabina@chck.pl tel. 32 349 78 67/65/63(-) (-)
Materiał organizatora
23 stycznia 2020
Portrety
Marius Petipa