Drugie półwiecze KST

Znamy już program tegorocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych. Odbędą się one w dniach 7 - 14 maja, a w konkursie weźmie udział dziesięć przedstawień. Organizatorzy pozostają wierni formule festiwalu sztuki aktorskiej, jaką przyjęto w 1985 roku

Tegoroczna edycja będzie już pięćdziesiątą pierwszą, wkraczamy więc w drugie półwiecze KST. - Organizatorzy pozostają wierni formule festiwalu sztuki aktorskiej, jaką przyjęto w 1985 r. Zgodnie z nią na festiwal zapraszane są najwybitniejsze przedstawienia ostatnich sezonów, które wyróżniają się kreacjami aktorskimi, a jury przyznaje Grand Prix oraz nagrody aktorskie za główne role, a także nagrodę ZASP za rolę drugoplanową oraz nagrody za debiut i grę zespołową - czytamy w zapowiedziach 51. KST. W skład tegorocznego jury wejdą: aktorka Joanna Bogacka, teatrolog i krytyk Maria Napiontkowa, reżyser Michał Borczuch oraz teatrolog i krytyk Zbigniew Majchrowski. Wśród przedstawień konkursowych przeważają realizacje dramatów współczesnych bądź takie, które do współczesności nawiązują. Wśród nich będzie "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, sztuka wyróżniona Nagrodą Literacką Nike, w realizacji Teatru na Woli w Warszawie. "Skarpetki, opus 124" to spektakl warszawskiego Teatru Współczesnego, z udziałem Wojciecha Pszoniaka i Piotra Fronczewskiego. Zespół wrocławskiego Teatru Współczesnego przyjedzie do nas ze swoją adaptacją "Trans-Atlantyku" Witolda Gombrowicza. Teatr Współczesny ze Szczecina pokaże "Migrenę" Antoniny Grzegorzewskiej w reżyserii cenionej i lubianej w Kaliszu Anny Augustynowicz. To samo daje się powiedzieć o kolejnym reżyserze, jakim jest Jan Mata. Na KST zobaczymy zrealizowaną przez niego "Opowieść o Matce i Ojczyźnie" w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu. Autorskie przedstawienie Pawia Passiniego "Turandot" z netTheatre i spektakl "Sprzedawcy gumek" z Teatru IMKA z Warszawy to kolejne dwa spektakle, które zostaną wzięte pod uwagę w konkursowej rywalizacji.

Gospodarze, czyli kaliski Teatr im. W. Bogusławskiego, jak już informowaliśmy, wystawią do konkursu dwa spektakle: prapremierowy "Mój Nestroy" [zdjęcie z próby przedstawienia] Petera Turriniego w reżyserii Rudolfa Zioło z Tomaszem Kotem w roli głównej zostanie pokazany na samym początku festiwalu, a znana nam już "Szklana menażeria" Tennessee Williamsa w reżyserii Jacka Jabrzyka - na zakończenie KST. Uzupełnieniem będzie pozakonkursowy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek "Najpiękniejsze bajki świata".

W sobotę 14 maja, po ogłoszeniu werdyktu jury i wręczeniu nagród odbędzie się koncert piosenek autorstwa debiutującego w Kaliszu przed laty Jerzego Satanowskiego zatytułowany "Satanorium". Usłyszymy w nim i zobaczymy m.in.: Krystynę Tkacz, Mirosława Czyżykiewicza, Mariana Opanię, Andrzeja Ponie-dzielskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i dobrze w Kaliszu pamiętaną z roli Piaf, a obecnie związaną z Wrocławiem śpiewającą aktorkę Justynę Szafran. - Główne tegoroczne wydarzenia towarzyszące KST odbędą się pod hasłem "Kaliskie debiuty". Remanent archiwaliów dowiódł bowiem, że w okresie powojennym na kaliskiej scenie debiutowało ok. 150 aktorów, ok. 50 reżyserów oraz 40 scenografów i kompozytorów. Poświęcona im będzie wystawa w Sali Bogusławskiego, a z niektórymi twórcami - Anną Augustynowicz, Tadeuszem Słobodziankiem i Rudolfem Zioło - będzie można spotkać się przy okazji projekcji ich przedstawień przygotowanych dla Teatru Telewizji. Oddzielne spotkanie poświęcone będzie jednemu z najwybitniejszych polskich reżyserów, Konradowi Swinarskiemu, reżyserowi kaliskiego " Żeglarza " z 1955 roku - informują organizatorzy.

Kaliskim Spotkaniom Teatralnym jak zwykle towarzyszyły będą również wystawy. Plakaty teatralne Jana Lenicy i Romana Cieślewicza będziemy mieli okazję obejrzeć w Centrum Kultury i Sztuki, natomiast malarstwo Joanny Walisiak-Jankowskiej prezentowane będzie w teatralnej Malami. Młodzież licealna będzie mogła wziąć udział w warsztatach krytyki teatralnej, przygotowanych we współpracy z kaliskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Gościem specjalnym KST będzie turecki aktor i tłumacz Tugrul Cetiner, laureat tegorocznej Nagrody im. S.I. Wit-kiewicza przyznawanej za propagowanie na świecie polskiej kultury teatralnej.

Dodajmy kilka słów na temat kaliskiej premiery, której będziemy świadkami na tegorocznych KST, a o której wciąż jeszcze niewiele wiemy. Poza gościnnym występem Tomasza Kota w spektaklu tym zobaczymy kilkunastu aktorów znanych z kaliskiej sceny. Autorem scenografii jest Andrzej Witkowski, a za ruch sceniczny odpowiada Maciej Prusak. "Mój Nestroy"jest dziewiątym wystawianym w naszym kraju dramatem Petera Turriniego. Pierwowzorem bohatera jest Johann Nepomucen Nestroy (1801-1862), autor znanych komedii granych m.in. w teatrach wiedeńskich, a także w dziewiętnastowiecznej Polsce. Nestroy buntuje się przeciwko przypisywanej mu - także w życiu -masce komika i błazna. Sztuka Turriniego jest.również opowieścią o tym, jak teatralna machina podporządkowuje sobie osobowość artysty i narzuca mu oczekiwania publiczności, a więc pewnym dyskursem o naturze teatru. Kolejnymi informacjami na temat tegorocznych KST mamy nadzieję podzielić się z czytelnikami ZK w następnym numerze, po zapowiedzianej na dzisiaj konferencji prasowej z organizatorami tego najstarszego w Polsce festiwalu sztuki aktorskiej.



Robert Kordes
Zycie Kalisza
2 maja 2011