Dwa monodramy w Teatrze Mazowieckim

7 listopada w Teatrze Mazowieckim MIK odbędzie się spektakl "Samospalenie" w reż. Krzysztofa Szekalskiego w wykonaniu Przemysława Bluszcza, a 9 listopada monodram "Belfer!" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

"Samospalenie" - Monodram w wykonaniu Przemysława Bluszcza

Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia. Bohaterski akt, radykalny i ostateczny gest sprzeciwu Ryszarda Siwca wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji staje się punktem zwrotnym w karierze oficera Służby Bezpieczeństwa. Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy - próbuje zrekonstruować swoją drogę, odzyskać ciągłość własnej biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją tożsamość. Kim jest lub też kim mógłby być...?

Spektakl jest próbą stworzenia takiego portretu. Nieoczywistego, prowokującego, portretu wielokrotnego, w którym fikcja i kreacja przeplatają się z realnym głosem historycznych faktów.

Przemysław Bluszcz odważnie wkracza w obie te rzeczywistości. Stwarza je na scenie w skondensowanych, mocnych obrazach, które drażnią, wzruszają, czasem śmieszą, a zarazem podważają jednoznaczność ocen postaw ludzi uwikłanych w zbrodnie minionego systemu.

Spektaklowi towarzyszy wystawa IPN: "Krzyk szarego człowieka"

Opracowanie wystawy: IPN Oddział w Rzeszowie

7 listopada, godz. 19.00

"Samospalenie"

Monodram w wykonaniu Przemysława Bluszcza

Produkcja Spektaklu - Fundacja Sztuki Orbis Pictus

Bilety: 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy

Bilety dostępne przez www.eBilet.pl, w siedzibie MIK (pn.-pt. w godz. 11.00-19.00) oraz poprzez aplikację mobilną GOING i eWejściówki. Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

Czas trwania spektaklu: 65 min.

"Belfer!" - Monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka

Po raz pierwszy w Teatrze mazowieckim doskonała sztuka begijskiego dramaturga w mistrzowskim wykonaniu Wojciecha Pszoniaka - jednego z najbardziej niezwykłych talentów aktorskich.

"Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. [..] Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że <<Belfer!>> nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły, daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z <<Belfra>> pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów". - Konrad J. Zarębski

9 LISTOPADA 19.00

"Belfer!"

Premiera 20 września 2004 roku / producent spektaklu Studio Metropolis.

Monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka

Bilety: 70 zł - normalny, 50 zł - ulgowy (emeryci, studenci posiadający legitymacje). Bilety dostępne przez www.eBilet.pl, w Empikach, poprzez aplikację mobilną GOING oraz www.ewejsciowki.pl i w siedzibie MIK (pn.-pt. w godz. 10.00-19.00). Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380(-)
Materiał Teatru
29 października 2014
Spektakle
Samospalenie Belfer!