Dziecięce lata naszych przodków.

„Dziecięce lata naszych przodków" to nowy seans w znajdującym się w Muzeum Śląskim fotoplastykonie – dziewiętnastowiecznym urządzeniu do prezentacji fotografii trójwymiarowych.

Choć obraz stereoskopowy (trójwymiarowy) wynaleziony został już w 1838 roku przez Charlesa Wheatstone'a, za właściwego wynalazcę fotoplastykonu uznano Augusta Fuhrmanna – pochodzącego z Namysłowa berlińczyka. On bowiem nadał urządzeniu ostateczny kształt, który rozpowszechnił się na całym świecie. Patent Fuhrmanna zadebiutował w roku 1885 we Wrocławiu. W drewnianej walcowatej konstrukcji mieściło się 25 stereoskopów, urządzenie poruszał mechanizm zegarowy, a oświetlenie było gazowe. Z czasem wprowadzono mechanizm elektryczny.

Prezentowany w fotoplastykonie seans „Dziecięce lata naszych przodków" pokazuje dzieciństwo w dziewiętnastowiecznych dekoracjach jako słodką idyllę, skłaniając do refleksji nad odrobiną dziecka w każdym z nas. Przez stulecia dzieci były traktowane jak miniatury dorosłych. Co prawda nigdy nie odmawiano im prawa do beztroskich zabaw, ale strojem i zachowaniem miały przede wszystkim naśladować swoich rodziców. Odkrycie krainy dzieciństwa jako świata niekończącej się zabawy i beztroski nastąpiło stosunkowo późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy bohater dziecięcy pojawił się w literaturze oraz w polu zainteresowań psychologów.

Kuratorkami projektu są Ada Grzelewska oraz Dominika Szczech. Fotoplastykon znajduje się w siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego 3. Seans „Dziecięce lata naszych przodków" oglądać można od 3 stycznia do 29 kwietnia 2018 roku w godzinach otwarcia muzeum (wtorek–niedziela, godz. 10.00–20.00). Wstęp w ramach biletów na wystawy.

UWAGA! Zabytkowy budynek Muzeum przy katowickim rynku z powodu ograniczeń architektonicznych nie jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Ze względu na brak udogodnień technicznych przed wizytą skontaktuj się z nami: dostepnosc@muzeumslaskie.pl.

 Danuta Piękoś-Owczarek
Materiały Muzeum
24 stycznia 2018