Dziesięć wybitnych spektakli

Dziesięć wyróżniających się kreacjami aktorskimi przedstawień ostatnich sezonów obejrzą kaliszanie na rozpoczynających się 7 maja 51. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Od 26 lat jest to jedyny w kraju festiwal aktorskiej

Jak poinformowała dziennikarzy kierownik literacki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego prof. Małgorzata Leyko, festiwal rozpocznie spektakl "Mój Nestroy" Petera Turriniego, w reżyserii Rudolfa Zioło. Sztukę, w której w głównej roli wystąpi Tomasz Kot, zagrają gospodarze.

- Wśród zapowiedzianych 10 przedstawień konkursowych przeważają realizacje dramatów najnowszych bądź dramaturgiczne opracowania tekstów dokonywanych przez samych reżyserów lub przy ich współpracy - podkreśliła Leyko.

Na Dużej Scenie pokazana zostaną m.in. "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, w wykonaniu zespołu warszawskiego Teatru na Woli i mistrzowski popis Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka w sztuce "Skarpetki, opus 124" (Teatr Współczesny w Warszawie). Miłośnicy teatru zobaczą także adaptację "Trans-Atlantyku" Witolda Gombrowicza zrealizowaną przez Teatr Współczesny we Wrocławiu i najnowsze przedstawienie Jana Klaty "Opowieść o matce i Ojczyźnie", w wykonaniu wrocławskiego Teatru Polskiego.

Głównym wydarzeniem imprez towarzyszących będzie wystawa "Kaliskie debiuty". "W okresie powojennym na kaliskiej scenie debiutowało około 150 aktorów, około 50 reżyserów oraz 40 scenografów i kompozytorów. Właśnie im będzie poświęcona ekspozycja" - poinformowała Leyko.

Dodała, że z niektórymi twórcami będzie można się spotkać na festiwalu, przy okazji prezentacji ich przedstawień. Osobne spotkanie zostanie poświęcone Konradowi Swinarskiemu - reżyserowi kaliskiego "Żeglarza" z 1955 r.

Podczas 51. Kaliskich Spotkań Teatralnych odbędą się również wernisaże wystawy plakatów teatralnych Jana Lenicy i Romana Cieślewicza oraz malarstwa Joanny Walisiak-Jankowskiej. Dla młodzieży przygotowywane są warsztaty krytyki teatralnej.

Gościem specjalnym festiwalu będzie turecki aktor i tłumacz Tagrul Cetiner, laureat tegorocznej nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznawanej za propagowanie na świecie polskiej kultury teatralnej.

Kaliskie Spotkania Teatralne odbywają się zawsze na początku maja. Nagrody przyznawane są w kategoriach Grand Prix - za rolę męską i za kobiecą oraz nagrody aktorskie za główne role, za role drugoplanowe, za debiut i grę zespołową. W jury 51. Spotkań zasiądą aktorka Joanna Bogacka, teatrolog i krytyk Maria Napiontkowa, reżyser Michał Borczuch oraz teatrolog i krytyk Zbigniew Majchrowski.

Kaliskie Spotkania Teatralne są najstarszym organizowanym bez przerwy festiwalem teatralnym w Polsce. Jest jedynym, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej - powiedział dyrektor kaliskiej sceny, Igor Michalski.

Budżet 51. Kaliskich Spotkań Teatralnych wynosi 600 tys. zł. Festiwal finansują: minister kultury i dziedzictwa narodowego, samorządy miasta i województwa oraz prywatni sponsorzy. Ministerialną dotację przyznano (po 200 tys. zł.) także na 52 i 53 edycję festiwalu.



PAP

26 kwietnia 2011