Dziś u Modrzejewskiej

W czwartek 14 listopada, dwukrotnie na Scenie Gadzickiego, monodram Krzysztofa Grabowskiego wg tekstów Jerzego Pilcha. Będzie to gościnny występ w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku.

Legnickim miłośnikom teatru postać autora i wykonawcy monodramu, który czerpie z powieści Jerzego Pilcha "Miasto utrapienia" i "Marsz Polonia" oraz opowiadania "Moje pierwsze samobójstwo", jest znana i bliska. Pochodzący ze Złotoryi aktor drogę do zawodu rozpoczynał bowiem w legnickim Klubie Gońca Teatralnego i w recytatorskich kołach Młodzieżowego Domu Kultury. W czerwcu 2011 roku w teatralnej Caffe Modjeska zaprezentował legnickiej publiczności monodram "Miłka" na podstawie głośnej "Piaskownicy" Michała Walczaka.

"Patryk K." to uteatralizowana wersja zrodzonej w Ameryce, ale coraz bardziej popularnej w Polsce stand-up comedy, monodram nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. - Marzeniem Patryka przez całe dzieciństwo była chęć zostania papieżem. Ta okoliczność rodzi szereg zabawnych historii, które przeplatają jego dalsze życie - wyjaśnia autor i wykonawca Krzysztof Grabowski, a jego bohater zauważa, że "Polska jest piłkarską potęgą świata, a papież zawsze jest Polakiem...".

Ojciec rozwiewa jednak dziecięce marzenia bohatera, zabrania mu iść do seminarium, za to namawia na zawód prawnika, bo "Bóg kocha tylko tych, którzy mają pieniądze". Obejrzymy śmieszno-gorzką i rozbrajająco szczerą, spontaniczną spowiedź inteligentnego człowieka, któremu ciągle się nie udaje. Także w relacjach z kobietami. Niektórzy odnajdą w tym znajome nuty z filmów Woody'ego Allena lub Marka Koterskiego i obdarzą bohatera sympatią, jaką Polacy mają do nieudaczników. Zobaczą z pozoru normalnego człowieka zlepionego z pragnień i niemocy, w którym rodzi się lub ujawnia szaleniec.

"Grabowski zbudował swój spektakl Patryk K. z fragmentów trzech powieści Jerzego Pilcha - i zrobił to, a następnie zagrał, znakomicie. Spowiedź zakompleksionego, neurotycznego, stłamszonego przez ojca młodego mężczyzny, który nie potrafi odnaleźć się ani w łóżku kobiety, ani poza nim, znalazła też uznanie u widzów, którzy Grabowskiego oklaskiwali najdłużej" - zauważył w "Odrze" Mariusz Urbanek.

Dwa spektakle na Scenie Gadzickiego w czwartek 14 listopada o godz. 12.00 oraz 19.00. Bilet 15 zł.

Spektakl jest grany w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku pod honorowym patronatem Ministra Kultury. Dziś "Patryk K." grany jest o godz. 18.00 w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury w Dzierżoniowie.Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
14 listopada 2013
Spektakle
Patryk K.