E-scena C/U 2020 - zapraszamy!

6 czerwca 2020 ruszył 19. Festiwal Ciało/Umysł. Typowo, jak na obecne czasy, ale nietypowo jak dla nas, bo na nowej scenie - wirtualnej. Nazwaliśmy ją e-scena C/U 2020. W tej formie będziemy się spotykać przez najbliższe miesiące, z nadzieją na spotkanie w teatrze na żywo jesienią.

Festiwal C/U od 20 lat prezentuje to, co najaktualniejsze w tańcu i performansie oraz przez przypadki odmienia słowo proces, stawiając na projekty, które żyją, reagują na otaczającą rzeczywistość i stanowią wartość już na etapie powstawania. Dlatego będziemy streamingować spotykania z artystami przygotowującymi premiery na C/U, relacjonować próby, uczestniczyć w nietypowych lekcjach tańca i pokazywać prace w procesie.

Co na e-scenie?

Już rozpoczęliśmy cykl rozmów „Prosto z wnętrza". Anna Sańczuk zagląda w nim do artystów przygotowujących premiery na 19.C/U. Rozmawiają o tym, co słychać, o lękach, pragnieniach i nadziejach, o pracy, procesie i wyzwaniach dzisiejszych czasów. Cykl otworzyła rozmowa z poszukiwaczką kobiecych narracji, Martą Ziółek, a w najbliższą sobotę, 20.06 o godz.11-ej zajrzymy do „poety tańca", Pawła Sakowicza.

W najbliższym czasie wystartują „Lekcje tańca na XXI wiek". Poprosiliśmy 21 artystów, aby przygotowali i nagrali dla nas 10 minutowe lekcje, będące odpowiedzią na pytanie: „Jakie jedno ćwiczenie/ruch proponujesz ludzkości?". Tym samym zapraszamy i tych co uczą, i tych, co się uczą do aktywnego uczestnictwa w debacie na temat "naszych czasów" i uruchomienia tkwiącej w naszym ciele siły, która ma moc wpływania na rzeczywistość. Projekt inspirowany książką Y.N. Harariego „21 lekcji na XXI wiek". Pierwsza lekcja już w czerwcu.

W tej edycji, w duchu odpowiedzialności społecznej, od początku postawiliśmy na polskich artystów, co tym bardziej nas cieszy, że w obecnej sytuacji ekonomicznej możemy dołożyć swoją cegiełkę do promowania polskich produkcji. W przygotowaniu są 4 polskie premiery: spektakle Marty Ziółek, Pawła Sakowicza, Ilony Trybuły oraz projekt artystyczno-społeczny Iwony Olszowskiej, które pokażemy w STUDIO teatrgaleria i w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Jak co roku na Festiwalu obecne będą najważniejsze tematy społeczne – i te gorące, i te wiecznie żywe. Porozmawiamy o wykluczeniu, poczuciu zagrożenia, ekologii i zapytamy o rolę artysty wobec tych pojęć. Nie bez przyczyny patronką i inspiracją do tegorocznej edycji Festiwalu jest Isadora Duncan (1877-1927), która nie tylko zrewolucjonizowała taniec XX w, ale także stała się̨ ikoną feminizmu i stworzyła nowy model funkcjonowania tańca jako nomadka freelancerka. Jej postać przybliżymy w cyklu esejów i felietonów, które pojawią się na naszym funpage'u na FB oraz w Gazecie Festiwalowej. Zaś punktem kulminacyjnym będzie niezwykłe wydarzenie – po raz pierwszy od przeszło stu lat – będziemy mogli zobaczyć na scenie oryginalne choreografie Isadory Duncan. A wszystko to za sprawą polskiej premiery spektaklu w reżyserii enfant terrible francuskiej sceny tańca, częstego gościa Festiwalu C/U. Jérôme Bela!(-) (-)
Materiał nadesłany
18 czerwca 2020