Eros i Psyche zagoszczą w Operze

13 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się pierwsza operowa premiera w nowym sezonie. "Eros i Psyche" w reż. Barbary Wysockiej, pod batutą nowego dyrektora muzycznego Opery Narodowej Grzegorza Nowaka. Informacje o spektaklu oraz plakat znajdą Państwo w załącznikach.

 

Po międzynarodowym sukcesie "Goplany" Władysława Żeleńskiego (International Opera Awards - operowy Oscar w kategorii "dzieło odkryte na nowo") Teatr Wielki - Opera Narodowa przypomina kolejną polską operę, kontynuując w ten sposób cykl narodowych dzieł pokazywanych w nowych odsłonach inscenizacyjnych.

"Eros i Psyche" Ludomira Różyckiego to opera oparta na niezwykle popularnym na początku XX wieku dramacie Jerzego Żuławskiego. W okresie międzywojennym dzieło obecne było na scenach europejskich, później niesłusznie zapomniane. Tematem jest wieczna tęsknota człowieka za światem idealnym. Tytułowa Psyche przemierza kolejne epoki - od Starożytnej Arkadii, przez Cesarstwo Rzymskie, średniowieczną Europę, Rewolucję Francuską, aż po początek wieku XX.

W każdej z rzeczywistości odradza się w innej roli i na nowo rozpoczyna poszukiwanie ideału. Zaproszona do realizacji tego utworu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Barbara Wysocka umieszcza akcję w świecie filmu. Po sukcesie poprzednich inscenizacji (nagrodzona Paszportem "Polityki" "Zagłada Domu Usherów", "Medeamaterial", "Moby Dick") reżyserka powraca, aby zmierzyć się z kolejnym nieoczywistym i monumentalnym dziełem. Powstaje inscenizacja, w której plan operowy współistnieje z filmowym, a różne wcielenia Psyche stają się podróżą przez scenerię kolejnych filmów.

Rzadko wystawianą operę Różyckiego zobaczymy ze scenografią Barbary Hanickiej - mistrzyni w dziedzinie scenografii i kostiumologii. Orkiestrę poprowadzi Grzegorz Nowak, nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Kolejne spektakle: 15, 17, 19 października(-) (-)
Materiał Teatru
9 października 2017
Spektakle
Eros i Psyche
Portrety
Barbara Wysocka