Fama - tym razem międzynarodowa

Studencki festiwal zmienia w tym roku nazwę i rozszerza formułę. Nadal będzie to najlepsze miejsce na debiut, ale nie tylko dla polskich młodych artystów, lecz i dla cudzoziemców.

Festiwal, jak dawniej, promuje młodych twórców, którzy mają tu szansę zadebiutować przed większą publicznością i rozwinąć swoje talenty artystyczne. 29 sierpnia ci najzdolniejsi wezmą udział w finałowym koncercie pod hasłem: "Czarno to widzę". Ciekawie zapowiadają się projekty jubileuszowe. 50 lat temu Miles Davis wydał płytę "Kind of Blue", którą wielu uważa za najwybitniejsze osiągnięcie jazzowe XX w. W koncercie inaugurującym festiwal (we wtorek) każdy utwór z tej płyty zostanie wykonany przez inną grupę muzyków tak, by artyści mogli zaprezentować swój indywidualny styl.

W tym roku przypada także 30. rocznica śmierci dwóch legendarnych bardów lat 70.: Edwarda Stachury i Ryszarda Milczewskiego-Bruna. Celem projektu "Pokolenia. Oddział literacki" ma być dyskusja nad miejscem poezji w doświadczeniach młodych pokoleń. Z gości specjalnych wymienić warto zespół Laboratorium, który jest prekursorem stylu fusion w Polsce i w Europie. W latach 70. byli bardzo aktywni na Famie - tu powstał ich przebój "Pokój 210". Tytuł pochodzi od numeru pokoju w pensjonacie Wisus, w którym zespół mieszkał.

Fama, do tego roku Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej, zmienia nazwę. Oficjalny tytuł imprezy brzmi teraz: Fama Międzynarodowy Campus Artystyczny. Skąd zmiana? Przyczyna jest prozaiczna - pieniądze. Organizatorzy - Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art, Urząd Miasta w Świnoujściu i Zrzeszenie Studentów Polskich - wystarali się o wsparcie finansowe z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, a ten z kolei zgodził się pomóc pod warunkiem, że festiwal będzie międzynarodowy. Dlatego zmiana nazwy i obecność na liście ok. 300 uczestników młodych artystów z Polski, Ukrainy, Węgier i Czech.

Tegoroczna Fama potrwa od 17 do 30 sierpnia. Szczegółowy program festiwalu na: www.fama.org.pl



Maciej Piaszczyński
Gazeta Wyborcza Szczecin
14 sierpnia 2009