Festiwal ruszył pełną parą

Jubileuszowa edycja XX Gliwickich Spotkań Teatralnych ruszyła pełną parą. Tradycją GST stały się wystawy wzbogacające formułę tego teatralnego święta.

 Za rok minie 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych twórców teatru w Polsce – performera, malarza, reżysera i scenografa – Tadeusza Kantora. W salach Teatru Muzycznego oglądać możemy wystawę pt. „Niech szczezną artyści”, zorganizowaną przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Crikoteka” w Krakowie oraz Gliwicki Teatr Muzyczny. Ekspozycję stanowią charakterystyczne elementy scenografii spektaklu Tadeusza Kantora pt. „Niech szczezną artyści”. W sali bankietowej prezentowane są filmy dokumentalne o twórcy „teatru śmierci” oraz zapisy jego spektakli. W dniu wernisażu pokazowi pełnego zapisu przedstawienia „Nigdy tu już nie powrócę” towarzyszyła prelekcja o Teatrze Cricot 2.

Za nami już dwa pierwsze spektakle prezentowane w ramach Nurtu INSPIRACJE-POKAZY MISTRZOWSKIE. Wtorkowy wieczór upłynął pod kryptonimem „Operacja Dunaj” Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy. Przedstawienie to było smakowitą mieszanką dramatu, liryzmu i humoru. Wyśmienitym zabiegiem twórców było stworzenie quasi-czeskiego języka, który momentami bawił gliwicką publiczność do łez. 

Wczoraj natomiast gościliśmy Teatr Wierszalin z Supraśla, stałego gościa GST, który zaprezentował wstrząsający spektakl „Marat-Sade” Petera Weissa. Kto nie był – stracił kolejne mistrzowskie przedstawienie Piotra Tomaszuka.

Zaś już dziś zobaczymy zespół Teatru im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego w autorskim przedstawieniu Andrzeja Dziuka „Barabasz (próba zapisu)”. Przedstawieniu pozostającym w nurcie rozważań o niedoskonałości, o wątpliwościach i wahaniu.

Przed nami weekendowy Nurt WIZJE/KREACJE, a w nim min. Teatr Polski z Poznania z „Amatorkami” austriackiej noblistki Elfride Jelinek, „Słoneczni Chłopcy” Teatru Powszechnego z Warszawy, „Brygada szlifierza Karhana” Teatru Nowego z Łodzi czy „Król umiera, czyli ceremonie” Narodowego Starego Teatru z Krakowa.

Przed nami również kolejny numer gazetki festiwalowej, w której, jak co roku, znajdziecie Państwo to wszystko, co widza Gliwickich Spotkań Teatralnych może zaciekawić.Katarzyna Warachim
Dla Dziennika Teatralnego (Katowice)
14 maja 2009