Finał

SEN SREBRNY SALOMEI i ZNACHOR – tak wybrzmiał werdykt jury, który jednocześnie stanowi zwieńczenie znakomitego, opolskiego festiwalu teatralnego!

Już wszystko wiemy! W tym roku jury nie przyznały nagrody głównej, ale za to w wyjątkowy sposób wyróżniły aż dwa spektakle! SEN SREBRNY SALOMEI oraz ZNACHOR zwycięzcami 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Spektakl z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii Piotra Cieplaka, a także „Znachor" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie okazały się równorzędnymi zwycięzcami festiwalu, a zarazem triumfatorami VIII. edycji Konkursu „Klasyka żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

- "Sen srebrny Salomei" w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, za szlachetny minimalizm, który umożliwił stworzenie przestrzeni dla słowa i ukazał powiązania między dramatem Juliusza Słowackiego i współczesnością.
- "Znachor" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, za brawurową i konsekwentnie kampową inscenizację powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zagraną przez zespół ze znakomitym wyczuciem konwencji.

W ten sposób jury w składzie: Sławomira Łozińska, Marzenna Wiśniewska, Kalina Zalewska, Marek Troszyński i Piotr Ratajczak określiły to, co wyróżniło zwycięskie spektakle i zaważyło na ich wyróżnieniu.

To była wyjątkowa edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych! Oprócz spektakli konkursowych, mieliśmy wspaniałe czytania performatywne ponadczasowych tekstów Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej oraz Krystyny Miłobędzkiej. Wieczory festiwalowe spędzaliśmy przy muzyce na żywo!

Na scenie na górnym foyer gościliśmy DJ Trap Door, Aleksandra Kwiatkowska Quartet, Zespół Kroki, a także debiutancko – Zespół SASE, czyli Aktorzy Teatru Kochanowskiego - Kacper Sasin oraz Karol Kossakowski i Przyjaciele!
Z całego serca gratulujemy zwycięzcom i wszystkim wyróżnionym – to był zaszczyt móc udostępnić znakomitym Zespołom Aktorskim i Technicznym deski naszej sceny i wspólnie z Widzkami i Widzami podziwiać to, co pokazaliście nam na scenie!

Spektakle konkursowe nominowane w konkursie „Klasyka żywa":

- „ZNACHOR" reż. Jakub Roszkowski| - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
- „BALLADY I ROMANSE" reż. P. Soroka, Z. Pszczołowska, B. Peszek - Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
- „SEN SREBRNY SALOMEI" reż. Piotr Cieplak - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
- „BALLADY I ROMANSE VER. 2022" reż. Roksana Miner - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
- „WYSKUBKI" reż. Paweł Kamza| - Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, zwycięzcom, aktorkom, aktorom, twórczyniom i twórcom, których mieliśmy przyjemność gościć w trakcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Dziękujemy także naszym partnerom: Złotemu Sponsorowi PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S. A., Srebrnemu Sponsorowi Górażdże Cement oraz Klasycznemu Sponsorowi ARTIM.

Celem Konkursu „Klasyka Żywa" jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą i ukazanie jej potencjału scenicznego.

47. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa", których współorganizatorem jest Instytut Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Opolskiego.

Widzimy się za rok!Magdalena Gabert
Materiał Teatru Kochanowskiego w Opolu
3 czerwca 2023