Fredro oraz Chłopcy kontra Basia

15 stycznia o g. 19 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach cyklu "Fredro. Nikt mnie nie zna" odbędzie się czytanie sceniczne "Dożywocia".

Ewelina Marciniak proponuje "Dożywocie" jako ucztę. Nie taką jednak, na której się je, ale taką, na której jest się jedzonym.

Pijawka czy wampir tak długo mogą się żywić krwią ofiary, jak długo udaje się ją utrzymać przy życiu. Czy ten układ nie przypomina pewnych kapitalistycznych praktyk, które Fredro wydobywał z panoramy społeczno-gospadarczych relacji szlacheckiego folwarku, a które tak dobrze znamy dziś w ich neoliberalnym wydaniu?

obsada: Joanna Drozda, Dobromir Dymecki, Adam Graczyk, Michał Napiątek, Julia Wyszyńska

muzyka na żywo: Barbara Derlak, Marcin Nenko

dramaturgia: Michał Buszewicz

kostiumy: Elżbieta Szurpicka

ruch sceniczny: Izabela Chlewińska

"FREDRO. NIKT MNIE NIE ZNA" - cykl czytań scenicznych jest kolejnym krokiem - po zorganizowanej w Instytucie Teatralnym w grudniu 2013 roku konferencji naukowej - na drodze do wyjścia poza zaklęty krąg Fredrowskich arcydzieł. Mamy przekonanie, że to najlepszy sposób, by w praktyce sprawdzić, jakie są warunki skuteczności scenicznej tych tekstów. By wypróbować, czy i jak dziś można na scenie uruchomić maszynerię Fredrowskich komedii.(-)
Materiał Teatru
15 stycznia 2015