Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana!

Główną nagrodę tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 50 tys.zł zdobyła Małgorzata Sikorska-Miszczuk [na zdj.] za sztukę "Popiełuszko. Czarna msza". Do konkursu zgłoszono 163 dramaty, z których pięć zakwalifikowano do finału.

Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej jest rozstrzygnięciem ogólnopolskiego konkursu na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Mogły być zgłaszane nie tylko sztuki napisane, ale także już wystawione.

Werdykt Kapituły Nagrody ogłoszono podczas uroczystej gali w niedzielę wieczorem w Teatrze Miejskim w Gdyni. Podczas gali także uroczyście zainaugurowano 7. Festiwal Polskich Sztuk WspółczesnychR@port.

W komunikacie uzasadniającym swój wybór Kapituła Nagrody podkreśliła, że "docenia wagę indywidualnego podejścia Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk do tak trudnego tematu, jakim w najnowszej historii Polski pozostaje działalność i śmierć księdza Jerzego Popiełuszki". "Wyrażone w sztuce wezwanie jednej z postaci: +niech pan stworzy choćby odrobinę przestrzeni w sobie na przyjęcie moich odpowiedzi+ Kapituła uznała za najważniejszy i godny podkreślenia cel dramatopisarki, który został przez nią osiągnięty" - czytamy w protokole Kapituły.

Biuro festiwalowe w informacji dotyczącej konkursowych spektakli poinformowało, że "autorka sztuki odnajdując zagubione lub nieistniejące dokumenty dotyczące ks. Jerzego Popiełuszki, jak również prowadząc śledztwo w sprawie dokumentów zatajonych, lecz istniejących, przedstawia swoją wizję tego, jaką Prawdę ksiądz głosił, za co jest obecnie prześladowany i jaki cud może sprawić, aby w Polsce zło dobrem zwyciężać".

Do finału, oprócz nagrodzonego dramatu, zakwalifikowano: "Zakład doświadczalny Solidarność" Szymona Bogacza, "Zgagę" Ewy Madeyskiej, "Śmierć Kalibana" Magdy Fertacz i "Joanna Szalona; królowa" Jolanty Janiczak.

W swoim komunikacie Kapituła jednocześnie podkreśliła wartość wszystkich dramatów, które znalazły się w ścisłym finale konkursu i wyraziła nadzieję na ich realizację na wielu polskich scenach.
Członkami Kapituły tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej byli: Maja Kleczewska, Jacek Kopciński (przewodniczący), Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki i Jerzy Stuhr.(-)
(PAP)
19 listopada 2012