Gościnnie w Islandii

Od 16 do 22 września zespół Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska będzie gościć na Islandii ze spektaklem „Błękitna planeta” powstałym w ramach międzynarodowego projektu artystycznego dofinansowanego ze środków EOG.

W ramach wizyty artyści zaprezentują spektakl w stolicy, Rejkiawiku, w Teatrze Tjarnarbíó oraz na północy wyspy w Akureyri (Rýmið). Przedstawienie jest polską prapremierą sztuki Islandczyka Andriego Snæra Magnasona, adaptacją wielokrotnie nagradzanej książki „Historia błękitnej planety", przetłumaczonej na ponad 30 języków. Książka opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony – w ten sposób rozpoczyna się pełna magii, piękna, ale i zmagań przygoda.

Spektakl zrealizował międzynarodowy zespół artystów. Erling Jóhannesson to islandzki aktor i reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny w latach 1994–2009 jednego z największych profesjonalnych teatrów niezależnych w Islandii – The Hafnarfjörður Theatre, realizującego w większości repertuar oparty na współczesnych sztukach islandzkich pisanych na potrzeby teatru. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Iza Toroniewicz, autorka scenografii i kostiumów do ponad stu polskich spektakli, zarówno dramatycznych, jak i lalkowych. Muzykę skomponował jeden z najbardziej popularnych zespołów islandzkiej sceny muzycznej, múm. W spektaklu występują aktorzy Miejskiego Teatru Miniatura

Pokazy przedstawienia odbywają się w ramach projektu „Blue Planet" dofinansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych. Spektakl będzie grany w języku polskim.

Tjarnarbíó, Rejkiawik
19 września 2014, godz. 11.00

Rýmið, Akureyri
21 września 2014, godz. 14.00 i 18.00

Informacje na temat odbioru bezpłatnych wejściówek:
Tjarnarbíó, Reykjavík: midasala@tjarnarbio.is tel: 527 2100
Rýmið, Akureyri: midasala@leikfelag.is tel: 460 0200(-)
Materiał Teatru
6 września 2014
Spektakle
Błękitna planeta