Grecy w Grotowskim

Greccy studenci na scenie Instytutu Grotowskiego. Alice Oswald, zainspirowana "Iliadą" Homera, napisała bezprecedensowe dzieło "Memorial", zapalając świecę pamięci o wszystkich zmarłych w wojnie trojańskiej, których imiona giną w cieniu wielkich bohaterów.

Tekst rozpoczyna się od odczytania listy ponad dwustu imion poległych, nieznanych prawie nikomu postaci "Iliady". Przypomina to apel umarłych, który przekształca się w poetycką elegię pisaną dla każdego z nich osobno. Pytanie, które narodziło się w procesie pracy ze studentami, brzmi: pamięć czy zapomnienie? Czy pozostały jakieś buty, a jeśli nie, czy może coś się narodzić w pustej strefie? W obszarze poczekalni? Czy potrzebujemy więcej ciszy, by wysłuchać historii? Czy naprawdę jej słuchamy? Czy możemy po prostu stanąć przed faktem i spojrzeć na niego?

Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Teatrze Narodowym Północnej Grecji w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Należała do zespołu Studia Matejka, współpracującego z Instytutem Grotowskiego, w którym przygotowała spektakl solowy "Charmolypi" wyreżyserowany przez Mateja Matejkę. Spektakl ten od 2012 roku prezentowała w Polsce, Belgii, Rosji, Grecji, Turcji, USA oraz Szkocji. Podczas sześcioletniego pobytu w Polsce współpracowała jako aktorka z grupą teatralną Odra Ensemble, była współinicjatorką Jubilo Project oraz wykładała antyczną tragedię grecką na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach naukowych skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę - w okolice bazy Guantanamo - która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. Posiada dyplom z jogi ashtangi. W 2014 roku wyreżyserowała w ramach "Monosytuacji 2" spektakl Anny Krotoskiej "Linatendu" (Instytut Grotowskiego); współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl "Borders" (Stambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu "STORM" w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Londyn); pracowała jako asystentka reżysera Mateja Matejki nad spektaklem "Harmonia Przeciwstawień. Polska". W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu "KassendER" w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanym w Instytucie Grotowskiego w ramach "Monosytuacji 3". W 2016 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu przygotowała spektakl solowy "Insenso" w reżyserii Pertosa Sevastikoglou. Obecnie prowadzi warsztaty aktorskie na całym świecie.

W 2016 roku, z Karolem Jarkiem, Keremem Karaboą, Salihem Ustą i Cemem Yiit Üzümolu, założyła Teatr Andra i wyreżyserowała spektakle "Troas" (2016) oraz "Salto" (2018). W 2017 roku zagrała Medeę w spektaklu Teatru Tehnis, wystawionym na zamówienie Festiwalu w Epidauros w Grecji. Wykłada aktorstwo w Szkole Teatralnej w Teatrze Narodowym Północnej Grecji w Salonikach, a także w Wyższej Prywatnej Szkole Aktorskiej "Dilos" w Atenach.

Fot. Karol JarekKarol Jarek ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako fotograf współpracował między innymi z Instytutem Grotowskiego, Teatrem ZAR, Roger Bernat/FFF, Studiem Matejka, Teatrem Pieśń Kozła, Jubilo Project, Moon Fool i Teatrem Andra. Jego prace były wystawiane między innymi w Neue Neue Galerie (documenta 14, Kassel), Muzeum Współczesnym Wrocław, galerii ArtBrut, Instytucie Grotowskiego oraz w Teatrze Pieśń Kozła. Obecnie fotograf Teatru Narodowego w Atenach. Pracuje również w teatrze jako reżyser świateł. Zaprojektował światła do: "Charmolypi" (Instytut Grotowskiego, 2013; spektakl był grany w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Grecji, Belgii, Rosji, Turcji i na Cyprze), "Linatendu" (Instytut Grotowskiego, 2014) i "KassandER" (Instytut Grotowskiego, 2015). W 2014 roku pracował także nad dwoma pokazami pracy: "Borders" Theatre Under The Tree (Stambuł) oraz "Storm" Moon Fool (Londyn). Od 2016 roku zaprojektował światła do przedstawień: "Insenso", "Loula", "Orlando" (Ateny) oraz "Troas", "Medea" i "Salto" (Turcja).

Wyższa Prywatna Szkoła Aktorska "Dilos" została założona w 2003 roku w Atenach przez aktorkę Dimitrę Hatoupi. W ciągu szesnastu lat swojej działalności szkoła, dzięki zróżnicowanemu programowi i kadrze nauczycielskiej, jest uznawana za jedną z najlepszych szkół dramatycznych w Grecji zapewniającą wszechstronną wiedzę aktorską. Jej renoma jest powszechnie szanowana w środowisku teatralnym oraz filmowym.

___

8/10/2019 19:00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.
W języku greckim z angielskimi napisami
Wyższej Prywatnej Szkoły Aktorskiej w Atenach(-) (-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
8 października 2019