Groteskowy, naznaczony lękiem

Zapraszamy do wysłuchania Spektaklu radiowego pt. „Katastrofa łódzka" realizowanego przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a powstałego z inicjatywy Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Spektakl powstał na motywach książki Józefa Piłsudskiego „Bibuła" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Opisuje wątek konspiracyjnej działalności Józefa Piłsudskiego, gdy w latach 1899-1900 prowadził w Łodzi na ulicy Wschodniej nielegalną drukarnię, w której redagował i wydawał pismo „Robotnik" będące organem PPS. Spektakl opowiada o wpadce drukarni i aresztowaniu Piłsudskiego, które dla służb kontrwywiadowczych carskiej Rosji było ogromnym sukcesem, a dla polskiego podziemia niepodległościowego – ogromną klęską. Stąd też w kręgach konspiracyjnych nazwane zostało właśnie „katastrofą łódzką". Dzięki swojemu sprytowi i hartowi ducha przyszłemu naczelnikowi Państwa udało się uniknąć kary śmierci i uciec z carskiej niewoli.

Spektakl opowiada również o warunkach pracy konspiracyjnej oraz o szerokim wpływie, jaki podziemna bibuła wywierała na masy społeczeństwa polskiego.

Akcja utworu obfituje w liczne zwroty akcji, przenosi nas z pokoju przesłuchań na łódzką ulicę z przełomu XIX i XX wieku, do konspiracyjnego mieszkania Piłsudskiego, punktu nielegalnego kolportażu; zabiera nas również w podróż pociągiem z Dąbrowy Górniczej na Dworzec Wileński w Warszawie. Chwile napięcia łączą się z elementami humoru tworząc świat nieco groteskowy, naznaczony lękiem przed dekonspiracją oraz zaskakującymi sytuacjami.

Emisja spektaklu na antenie Radia Łódź. Pierwsza część 11 listopada, g. 20:00; część druga: 12 listopada g. 21:00.Kuba Galczak
Materiał Teatru
9 listopada 2018