Gwiazdy w Lublinie

Przed nami już 23. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. W tym roku nasze miasto odwiedzą wybitni artyści z kraju i świata, wśród nich - światowej sławy zespół Company Wayne McGregor. Tegoroczna odsłona festiwalu już w dniach 12-17 listopada.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca to jeden z najważniejszych festiwali na kulturalnej mapie Lublina, a także jedno z największych tego typu wydarzeń w kraju i Europie Wschodniej. Co roku do Lublina przyjeżdżają znakomici tancerze z całego świata. Przez kilka dni w naszym mieście będzie można podziwiać występy wspaniałych teatrów tańca.

Gwiazdą tegorocznej edycji będzie formacja Company Wayne McGregor z Wielkiej Brytanii. Będzie to pierwszy występ znakomitego choreografa i reżysera w Polsce. - Choreografie, które tworzył znajdziecie w repertuarach najważniejszych zespołów na świecie - Paris Opera Ballet, New York City Ballet, Alvin Ailey American Dance Theater, Bolshoi Ballet czy NDT 1. Company Wayne McGregor od 1993 r. z zespołem wybitnych tancerzy eksploruje nowe możliwości ruchu tworząc zachwycające widzów, wybitne spektakle - przekonują organizatorzy festiwalu.

W Lublinie - 16 i 17 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zobaczymy spektakl "Autobiography", który za każdym razem wygląda inaczej. Układ i kolejność 23 choreograficznych sekwencji tanecznych są kształtowane przez algorytm aranżujący je każdorazowo od nowa. Wszystko to sprawia, że spektakl posiada unikatowy, niepowtarzalny charakter. Bilety na to wydarzenie kosztują od 40 do 80 zł.

W tym roku festiwal zaszczycą swoją obecnością również artyści z Włoch (spektakl "Plutone", 13 listopada, godz. 18, Galeria Labirynt), Szwajcarii ("Field", 14 listopada, godz. 19, Galeria Labirynt), Białorusi ("pieta.with//out love", 14 listopada, godz. 18, Galeria Labirynt) i Grecji ("Opus", 16 listopada, godz. 21, Centrum Spotkania Kultur).

Szczególną uwagę organizatorzy skupią jednak na scenie brytyjskiej. Oprócz wspomnianej formacji Company Wayne McGregor, 23. MSTT będą gościć Lucy Suggate ze spektaklem "Pilgrim", który będzie podróżą poprzez mistyczne kompozycje stworzone przez Jamesa Holdena - kompozytora muzyki elektronicznej (15 listopada, godz. 18, Galeria Labirynt). Zobaczymy też "The Forecast" w wykonaniu Amy Bell, która w swojej pracy zajęła się tworzeniem nowych ruchów, przybliżających ją do innej koncepcji kobiecości (15 listopada, godz. 20.30, CSK).

Nie zabraknie również artystów polskich. Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje premierowy spektakl Lubelskiego Teatru Tańca "If/Then" w reżyserii Josepha W. Altera. We wtorek, 12 listopada o godz. 20 na Sali Widowiskowej Centrum Kultury lubelscy tancerze będą musieli podejmować decyzje w oparciu o konkretne zasady nie mogąc być pewnym rezultatu. - Od ich uwagi uzależnione jest toc co zobaczy widz (oraz to, czego nie zobaczy). Ten spektakl jest próbą wytworzenia uważności w sytuacji niepewności - przekonują organizatorzy.

W Lublinie zobaczymy również m.in. międzynarodowy projekt Yanka Rudzka "Wielogłos" (13 listopada, godz. 20.30, Centrum Kultury), solowy występ "pURe" Ramony Nagabczyńskiej (13 listopada, godz. 19, Galeria Labirynt), "Jumpscore" Pawła Sakowicza (14 listopada, godz. 20.30, Centrum Kultury), spektakl "The Entrance" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca (15 listopada, godz. 19, Galeria Labirynt) oraz przegląd twórczości młodego pokolenia w ramach serii "Młoda Polska" (17 listopada, godz. 17, Centrum Kultury).

Prezentacjom spektakli będą towarzyszyć warsztaty tańca, filmy, wystawy fotografii, wydawnictwa, panele i dyskusje z udziałem widzów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie mstt.pl. Bilety na poszczególne spektakle można nabywać za pośrednictwem stronach internetowych Centrum Kultury i Centrum Spotkania Kultur oraz stacjonarnie - w kasach instytucji.Damian Drabik
Dziennik Wschodni
9 listopada 2019