Harder, better, faster, stronger

Zlatan Ibrahimović w Gnieźnie. Pierwsza premiera gnieźnieńskiego Teatru w sezonie 2018/2019 zapowiada się zupełnie nieoczywiście, bo będzie to prawdziwa teatralno-piłkarska rozgrywka z gwiazdą futbolu – Zlatanem Ibrahimoviciem – w tle, a prapremiera „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimovic" nie odbędzie się na scenie Teatru Fredry, lecz w jednej z gnieźnieńskich szkół.Spektakl „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović" autorstwa i w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego powstaje w ramach Konkursu im. Jana Dormana na realizowanie przestawienia teatralnego wraz z działaniami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków MKiDN.

Teatr Fredry w Gnieźnie realizuje projekt jako jeden z pięciu podmiotów, które otrzymały dofinansowanie.

Bohaterowie spektaklu – dwóch chłopaków i dziewczyna – grają w piłkę. Opowiadając o tym, co wydarzyło się na boisku, mówią o swoich marzeniach i ambicjach. W ich wyobrażeniach pojawia się postać Zlatana Ibrahimovicia – bezkompromisowego piłkarza, który jako młody zawodnik z uporem dążył do tego, by spełnić swoje marzenia. „Realizacja spektaklu „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović" jest spełnieniem mojego marzenia, ponieważ łączę w tej pracy dwie rzeczy, które najbardziej lubię – mówi Tomasz Kaczorowski – reżyser spektaklu – i wcale nie chodzi o futbol i teatr, tylko o zdrową stymulującą rywalizację i współpracę – drużynową grę do jednej bramki, podejmowanie wysiłku, dzięki któremu przeżywamy TU i TERAZ coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, o czym długo się myśli" – dodaje.

Tytułowy Zlatan jest idolem naszych bohaterów, a jego bramki – strzelane „z czuba" – szczytem brawury. Podczas tej interpersonalnej rozgrywki na plan pierwszy wysuwa się refleksja o współpracy, zespołowości i rywalizacji. Spektakl pokazuje, że widowisko to nie tylko teatr, ale także mecz piłki nożnej i samo życie, które oprócz konieczności gry, łączy przestrzeganie nie zawsze określonych zasad.

„Spektakl jest z jednej strony zupełnie dla nas nowym, inspirującym eksperymentem artystycznym, wyjściem poza scenę teatralną i odnalezieniem się w przestrzeni sali lekcyjnej, ale też przede wszystkim znakomitą okazją do wspólnej zabawy i bardziej bezpośredniej rozmowy z nastoletnim widzem. „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović" to skondensowana młodzieńcza energia w stanie czystym" – mówi Joanna Nowak – dyrektor Teatru Fredry w Gnieźnie.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 20 września 2018 o g. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, a przedstawienie do końca roku prezentowane będzie w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach narodził się z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji.

Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.plSandra Konieczka
Materiał Teatru
20 września 2018