Industriada 2013

Ubrani w robocze kombinezony dwaj Niemcy i jeden Holender uwijają się jak mrówki w budynku dawnej Walcowni Cynku w Szopienicach. Dziwni to robotnicy, jeden ma niebieskiego irokeza na blond włosach, inny wątłą postawą nie przypomina "fizycznego". To artyści, przygotowujący razem z kuratorem Stephanem Strouxem wielką, multimedialną wystawę, która zostanie otwarta w dzień Industriady, czyli 8 czerwca. Wwystąpi zespół z Berlina, grający muzykę w stylu słynnego STOMP.

Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Choć do imprezy zostały trzy tygodnie, plan atrakcji w położonych w 23 miejscowościach naszego regionu miejscach jest już dostępny na stronie industriada.pl.

W wielkim, ponadstuletnim budynku Walcowni Cynku byłej Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" przy ul. 11 Listopada będziemy mogli obejrzeć trzy wystawy: "Pamięć pracy", "Droga Przemysłowa 13" i "Pokaż Twoje rany".

Złożą się na nie fotografie m.in. fotoreportera Arkadiusza Goli, filmy wideo, obrazy prymitywistów, słuchowiska kilkudziesięciu artystów z Niemiec i Polski. Będzie też można wejść do górniczej szolki, która trzęsie się jak ta prawdziwa, przejść się między maszynami, z których bucha ogień, zobaczyć płonący piasek albo posłuchać, jaki głęboki dźwięk wydaje... palnik emitujący płomień w rurze.(-) (-)
Dziennik Zachodni Katowice
18 maja 2013