Inspirowane prawdziwym skandalem

„Blackbird" to najbardziej znany dramat szkockiego autora Davida Harrowera, grany z powodzeniem w teatrach całego swiata. Został napisany na zamówienie Festiwalu w Edynburgu i tam też odbyła się prapremiera - w 2005 roku w czasie Edinburgh International Festival. Spektakl dla widzów dorosłych.

David Harrower - urodził się w 1966 r. w Edynburgu. Jest autorem sztuk teatralnych słuchowisk radiowych oraz adaptacji scenicznych. Już pierwszy jego tekst – „Noże w kurach" z 1997 r. zyskał mu uznanie krytyki i publiczności (sztuka była także z powodzeniem realizowana w polskich teatrach: w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu i Jaracza w Olsztynie).

W 2005 roku, na zamówienie festiwalu w Edynburgu, powstaje „Blackbird" – sztuka zainspirowana prawdziwym skandalem, którego ponurym bohaterem był Toby Studebaker. Był to prawdziwy sukces artystyczny i frekwencyjny. W 2006 za sztuka otrzymała nagrodę szkockich krytyków za Najlepszy Utwór Sceniczny,  w 2007 roku Nagrodę Laurence'a Oliviera za Najlepszą Nową Sztukę.
Światowa prapremiera „Blackbird" odbyła się 2005 roku w czasie Edinburgh International Festival. Reżyserował Peter Stein. Od tamtego czasu sztuka była realizowana w Londynie, Berlinie, Wiedniu . W  Polsce była grano ją między innymi w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze Bagatela w Krakowie.

Obecnie David Harrower mieszka w Glasgow i związany jest ze Szkockim Teatrem Narodowym: „Jestem pisarzem i świat widzę z perspektywy mojego biurka i nie myślę o wszystkich innych rzeczach, które Teatr Narodowy ma do zrobienia i co politycy chcą, żeby zrobił."

Istotną częścią twórczości Harrowera są adaptacje sztuk z kanonu światowej literatury: „Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu Autora" Luigi Pirandella, „Voyzeck" Georga Büchnera, „Iwanow" Antoniego  Czechowa, „Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvatha, „Dobry człowiek z Seczuanu" Bertolta Brechta , „Maria Stuart" Schillera.

Grzegorz Bral

Twórca alternatywnego Teatru Pieśń Kozła, reżyser, aktor i pedagog, Grzegorz Bral reżyseruje w jeleniogórskim teatrze kameralny dramat Davida Harrowera pt. "Blackbird" (przekład Ewa Partyga). Jest to jego pierwsza realizacja po wielkich sukcesach Teatru Pieśń Kozła w Edynburgu, który podczas festiwalu Fringe za spektakl „Pieśni Leara" (wyreżyserowany przez Grzegorza Brala) otrzymał trzy prestiżowe nagrody: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. „Pieśni Leara" zajęły również 1 miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu.

Premiera spektaklu odbędzie się 23 lutego na Scenie Studyjnej.Urszula Likszet
Materiały Teatru
15 lutego 2013
Spektakle
Blackbird