Instalacja artystyczna w CSP

Instalację artystyczną przypominającą historię dawnej kopalni Katowice będzie można od soboty oglądać w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Nową siedzibę muzeum wybudowano przed kilku laty w miejscu zlikwidowanej w 1999 r. kopalni.

Autorki instalacji - Aleksandra Czupkiewicz i Maria Wawer - w swojej pracy wykorzystują pocztówki z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego, którego stałym elementem był gęsty dym pochodzący z kopalń. - Panowała wówczas moda na pocztówki przedstawiające zakłady z dymiącymi kominami. Choć takie widoki należą już do przeszłości, to wciąż mamy do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem, problemem smogu - powiedziała koordynator projektu Magdalena Czerny-Kehl.

Integralną częścią instalacji jest praca wideo Jakuba Lecha pokazująca m.in. obiekty kopalni, które teraz służą muzeum, w czasach, gdy trwało jeszcze wydobycie surowców.

"Pozdrowienia z Katowic" to pierwsza odsłona projektu pod nazwą Performatywny Magazyn, która nawiązuje do historii obecnej siedziby Centrum Scenografii Polskiej (dawny kopalniany magazyn), a także do planowanych w niej obecnie działań artystycznych.

Performatywny Magazyn to projekt przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją artystyczną drogę, realizujących działania z zakresu wideo-artu, instalacji przestrzennych, projektów performatywnych oraz angażujących lokalną społeczność.

Instalację "Pozdrowienia z Katowic" będzie można oglądać do 17 września. Towarzyszyć jej będą warsztaty dla rodzin z dziećmi, dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, podczas których będą one projektować dym z komina oraz dla dzieci w wieku 7-10 lat, które będą zgłębiać tajemnice węgla.(-) (-)
Kurier PAP
14 lipca 2017