Istota sztuki pod gołym niebem

Pod gołym niebem, pod gwiazdami - "Kwartet" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego będzie można zobaczyć 12 i 13 lipca na dziedzińcu kamienicy przy ul. Hożej 50 w Warszawie.

Wspaniały, inteligentny, dowcipny teatr, jakiego wciąż nam mało. "Kwartet..." to jedna z tych sztuk, w której świetni aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę sztuki w ogóle.

Każdy z kolejnych spektakli jest inny, bowiem aktorzy zostawiają sobie duży margines na zabawę z publicznością, na improwizację. Cały smak tkwi w tym, iż tekst i zarysowana sytuacja dramatyczna są zaledwie partyturą dla improwizujących artystów.

Tekst Bogusława Schaeffera ma bowiem to do siebie, że można go ciąć i przestawiać do woli, i dzieje się to bez uszczerbku dla całości. Na tym polega geniusz twórcy, który buduje swoje dzieło z samodzielnych części, dając ogromną swobodę aktorowi i przez to czyni go współautorem. Znakomite aktorstwo, atmosfera "półprywatności", zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki - w efekcie oryginalne, dowcipne widowisko, co wieczór inne.

Spektakle grane 12 i 13 lipca zyskają dodatkowo dzięki niezwykłej scenerii. Pieczołowicie odnawiana przez firmę Fenix Group kamienica pod numerem 50 powstała w 1890 roku dla Fryderyka Martensa, założyciela Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Przemysłowych i Budowlanych. Już wtedy Hoża, zabudowywana kolejnymi stylowymi budynkami, stawała się prawdziwie wielkomiejską ulicą. Oprócz licznych sklepów i cukierni przed wojną działały tu dwa kina. Zatem artystyczna atmosfera tej okolicy nieobca, jak również wielkie nazwiska. Na Hożej urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz, a właścicielką jednej z nieruchomości była słynna primadonna Operetki Warszawskiej, Wiktoria Kawecka.

Znakomici artyści i wspaniała, dowcipna sztuka w otoczeniu stylowych dzieł przedwojennych architektów i rzemieślników to zapowiedź prawdziwie niepowtarzalnego teatralnego wieczoru.

Scenariusz i reżyseria: Mikołaj Grabowski
Obsada: Jan Frycz, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Bogdan Słomiński.

Wakacyjna cena biletów 40 zł

Gramy 12 i 13 lipca (sobota, niedziela), godzina 21:00(-) (-)
Materiał Teatru
2 lipca 2014