Izadora Weiss

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Po ukończeniu szkoły pracowała w Teatrze Wielkim w Warszawie i jednocześnie studiowała na Wydziale Pedagogiki Baletu.

Jako choreograf zadebiutowała w 1996 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Spektakl zatytułowany Sny nocy letniej składał się z trzech części do muzyki kompozytorów filmowych (Serra, Horner, Jenkins). Jego owacyjne przyjęcie przez publiczność zbiegło się ze znakomitymi recenzjami prasowymi.

Stale współpracuje z czołowymi polskimi reżyserami operowymi. Do tej pory zrealizowała choreografię do spektakli Turandot, Straszny dwór, Galina, Salome, Czarodziejski flet, Don Giovanni, Aida, Carmen, Wolny strzelec, Nabucco, Eugeniusz Oniegin,  Faust oraz „Halka”. Spektakle te były prezentowane na najważniejszych scenach krajowych oraz w USA, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Finlandii. Na festiwalu w Wexford w Irlandii zrealizowała choreografię do Strasznego dworu, Opery za trzy grosze i Syberii.

Przełomowym spektaklem w jej dorobku stał się I Koncert Skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego zrealizowany w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Po tej realizacji Jiri Kylian zaprosił ją do Nederlands Dance Theater, by odbyła u niego staż choreograficzny. Wielokrotny pobyt w zespole jednego z największych choreografów naszych czasów dał jej szansę doskonalenia swojego warsztatu u jego boku, a także u boku takich twórców, jak Hans van Manen, Ohad Naharin, Paul Lightfoot, Sol León i Saburo Teshigawara.

W ramach festiwalu Malta 2000 przygotowała spektakl Cztery Pory Roku Vivaldiego w nagraniu Nigela Kennedy’ego, który po obejrzeniu tej choreografii zaproponował jej współpracę nad nowym projektem. Najważniejszym spektaklem w jej artystycznej działalności jest zrealizowany w Operze Bałtyckiej balet ...z nieba do muzyki Michała Lorenca, z jej własnym librettem. Sukces tego przedstawienia otworzył przed nią drogę do spełnienia marzeń o powołaniu własnego zespołu, z którym mogłaby realizować swoje ambitne plany choreograficzne.

Izadora Weiss jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki.(-)
Independent
7 kwietnia 2009
Portrety
Izadora Weiss