Jacek Głomb z nagrodą im. Kazimierza Dejmka

Uroczystość odbyła się w niedzielny wieczór 21 września w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i była finałową częścią festiwalu Nówka Sztuka, jubileuszowego przeglądu najlepszych inscenizacji współczesnych polskich tekstów dramatycznych, a związana była z tegoroczną 20. edycją Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

To właśnie z okazji jubileuszu tego konkursu ustanowiona została Nagroda Specjalna im. Kazimierza Dejmka, jego pomysłodawcy i inicjatora, wieloletniego reżysera i dyrektora teatrów, byłego ministra kultury. To wyjątkowe i prestiżowe wyróżnienie (lampa teatralna i 20 tys. zł) przyznano w dwóch kategoriach. Jacek Głomb otrzymał "nagrodę dla dyrektora teatru szczególnie przyjaznego polskiej dramaturgii współczesnej w ostatnich dwudziestu latach", zaś Dorota Masłowska otrzymała "nagrodę dla dramatopisarza szczególnie chętnie granego na polskich scenach w ostatnich dwudziestu latach".

Laureatów wyłoniła kapituła złożona z członków jury 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Sławomira Łozińska, Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek, Bożena Sawicka, Jacek Wakar) uzupełniona o osoby szczególnie zasłużone dla tego konkursu.

Dorobek inicjatywy Kazimierza Dejmka jest imponujący. Dwadzieścia edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego to już blisko 1400 spektakli, które do niego zgłoszono wystawiając wcześniej na polskich scenach.

Legnicki teatr, znany z zamiłowania do współczesnych, w tym także lokalnych historii, wpisywanych w treść oryginalnych dramatów (często pisanych na zamówienie), trzykrotnie zwyciężał w tym konkursie. Laureatami głównej nagrody były spektakle: "Ballada o Zakaczawiu" w reż. Jacka Głomba (2001), "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka (2005) oraz "Osobisty Jezus" w reż. Przemysława Wojcieszka (2007). Artyści legnickiej sceny byli także laureatami konkursowych nagród indywidualnych.Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
23 września 2014
Portrety
Jacek Głomb