Jan Paweł II we wspomnieniach

W najbliższy piątek, 29 kwietnia o godzinie 17, odbędzie się wieczór poświęcony osobie Ojca Świętego Jana Pawła II w foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Zaprezentowany zostanie film "Pielgrzym na Podkarpackiej Ziemi", w którym znajdą się archiwalne ujęcia Pana Jerzego Lubasa, jedynego operatora dokumentującego nie tylko oficjalne uroczystości, ale także przygotowania do wizyty Papieża w Katedrze p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Wiele z nich, nigdy dotąd nie było prezentowanych. Drugim, równie ważnym elementem spotkania będzie wernisaż wystawy ze zbiorów Pana Czesława Drąga "Jan Paweł II na kartkach pocztowych, znaczkach filatelistycznych i monetach".

- Na wystawie zgromadziłem ponad osiemset kartek pocztowych i kopert z pierwszego dnia obiegu, a także znaczki pocztowe, walory filatelistyczne z 57 krajów świata, które obrazują postać i posługę apostolską Papieża. Wśród kart pocztowych możemy wyróżnić trze cykle: Śladami Ojca Świętego, Pomniki Papieża w Polsce, oraz Seria Żałobna - tuż po śmierci, kiedy po 2 kwietnia 2005 r. poczty emitowały różne kartki. Są też kolekcje m.in. z Ukrainy czy Słowacji z oryginalnymi datownikami, stemplami pocztowymi obrazującymi wizyty Jana Pawła II w tych krajach. Ponadto kartki z sanktuariów, które nawiedzał, m.in.: Lourdes, Fatimy, Częstochowy, a także z Afryki czy Australii - mówi Czesław Drąg(-)
Materiały Organizatorów
28 kwietnia 2011