Jerzy Satanowski

Kompozytor, aranżer i reżyser spektakli muzycznych. Urodził się 23 sierpnia 1947 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. W czasach licealnych był wokalistą i gitarzystą amatorskich zespołów rockowych. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował w 1972 roku kompozycjami do spektaklu Trucizna, miłość i śpiew do tekstów E. Stachury w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.

Od tego czasu skomponował muzykę do ponad trzystu pięćdziesięciu spektakli dla krajowych i zagranicznych teatrów dramatycznych. Pisał dla prawie wszystkich polskich teatrów, a także dla Teatru Telewizji, Burg Theater w Wiedniu, Schauspielhaus w Zurychu, Narodowego Teatru w Helsinkach, Schillertheater w Berlinie, Teatru Towstonogowa w Leningradzie oraz teatrów w Bonn, Genewie, Kassel, Grazu, Düsseldorfie, Mainz, Wiesbaden, Krainie, Teheranie. Jako kompozytor teatralny współpracował między innymi z Erwinem Akserem, Maciejem Prusem, Izabelą Cywińską, Janem Englertem, Maciejem Englertem, Adamem Hanuszkiewiczem, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Zaleskim, Agnieszką Holland, Laco Adamikiem, Tadeuszem Łomnickim, Krystyną Jandą. Napisał muzykę do ponad sześćdziesięciu filmów, współpracując m.in. ze Stanisławem Różewiczem, Filipem Bajonem, Markiem Koterskim, Andrzejem Domalikiem, Januszem Zaorskim, Robertem Glińskim, Andrzejem Kondratiukiem, Januszem Kondratiukiem, Maciejem Wojtyszką, Jerzym Domaradzkim.

Ponadto wyreżyserował kilkanaście autorskich spektakli muzycznych, które powstały m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu, w Teatrze na Woli w Warszawie, w Teatrze Atelier w Sopocie oraz w Teatrze Roma i Teatrze Ateneum w Warszawie. Jest autorem kilkuset piosenek wykonywanych między innymi przez: Krystynę Jandę, Marylę Rodowicz, Katarzynę Nosowską, Magdę Umer, Stanisławę Celińską, Justynę Steczkowską, Ewę Błaszczyk, Annę Dereszowską, Katarzynę Groniec, Piotra Fronczewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Zbigniewa Zamachowskiego, Mariana Opanię, Jana Peszka, Michała Bajora, Mirosława Bakę czy Piotra Machalicę. Skomponowana przez niego muzyka do spektakli teatralnych była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatem m.in. nagród za muzykę do spektakli Wesele, Dziady i nie-Boska komedia na festiwalach teatralnych w Opolu w latach 198283; nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. RiTV za twórczość TV w 1980 roku; Grand Prix w koncercie premier KFPP w Opolu w 1986 roku za piosenkę to nic, że to sen; nagrody za muzykę do filmów Schodami w górę, schodami w dół i Wrzeciono czasu na festiwalu filmowym w Gdańsku. Nominowany do Polskich Orłów za muzykę do Dnia Świra. Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Obecnie jest opiekunem artystycznym sceny kameralnej w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie i Dyrektorem Artystycznym konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej".(-)
Materiał Teatru
17 maja 2016
Portrety
Jerzy Satanowski