Jerzy Wasowski (1913 - 1984)

Urodzony 31 maja 1913 w Warszawie. Zmarł 29 września 1984 w Warszawie.

Jerzy Ryszard Wasowski. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej, w latach 1938-46 (z przerwą wojenną) pracował w Polskim Radiu na różnych stanowiskach, m. in. w dziale technicznym, jako spiker i reżyser akustyk.

W czasie okupacji przebywał w majątku Zamoyskich, gdzie m.in. prowadził tajne nauczanie w szkole średniej, doprowadzając kilka osób do matury. Wykładał przedmioty ścisłe, uczył muzyki i rysunku. Był świetnym kreślarzem, miał zdolności graficzne, był zamiłowanym majsterkowiczem — tworzył m.in. meble.

W latach 1945-48 zaczął występować jako taper, następnie aktor, a w końcu – kompozytor Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie; na scenie Teatru Powszechnego i Comedii zagrał m. in. Redaktora Haustada ("Wróg ludu" Ibsena), Autora ("Dwa teatry" Szaniawskiego), Pułkownika Pickeringa ("Pygmalion" Shawa), Barona ("Nie igra się z miłością" Musseta), Jana ("Żeglarz" Szaniawskiego).

Po powrocie do pracy radiowej, a potem i telewizyjnej (redaktor Teatr Humoru i Satyry) stał się w latach 1949-73 współtwórcą i wykonawcą wielu programów artystycznych, m. in. komponował muzykę do słuchowisk radiowych, do radiowego teatru "Eterek" (1948-58), był współautorem (z Jeremim Przyborą) piosenek i ich świetnym interpretatorem jako jeden z głównych bohaterów telewizyjnego Kabaretu "Starszych Panów" (1958-67), piosenek kabaretu "Dudek".

W serialu TV "Kroniki Bolesława Prusa" występował w roli Prusa. W swym oryginalnym dorobku muzycznym miał około siedmiuset piosenek (także dla dzieci), sto pięćdziesiąt ilustracji do słuchowisk radiowych, spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz filmów, trzy musicale (np. "Machiavelli" do libretta Marianowicza i Grońskiego, wystawiany przez Teatry Muzyczne w Gdyni i Wrocławiu).

Syn Józefa Wasowskiego, mąż Marii Wasowskiej (pseudonim sceniczny Janecka), ojciec Grzegorza Wasowskiego.

Był współzałożycielem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Źródła: Almanach sceny polskiej, FilmPolski, Wikipedia, E-teatr.Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
12 września 2023
Portrety
Jerzy Wasowski