Jeśli tylko będziecie przez chwilę cicho...

Zapraszamy na opowieść o skrywającej historie gwiazd niezwykłej księdze, jej strażniku i pewnej smutnej dziewczynce... Autorką tekstu jest Katarzyna Mazur-Lejman. Sztuka zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i znalazła się w 42. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Spektakl w Teatrze Maska będzie pierwszą realizacją tego tekstu. Spektakl „Gwiezdnik" reżyseruje Janusz Ryl-Krystianowski, polski lalkarz, dyrektor teatrów lalkowych. Nagrodzony za osiągnięcia artystyczne w teatrze animacyjnym. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli lalkowych w różnych teatrach. Autorką scenografii jest litewska scenograf Julia Skuratova.

Jeśli zdarza się wam zamyślać i patrzeć nocą w gwiazdy, albo czasami jest wam po prostu smutno, możecie spotkać dziwnego jegomościa, wymachującego wielką księgą o srebrnych kartkach (zupełnie jakby próbował zamknąć między jej stronami brzęczącą muchę).

I jeśli tylko będziecie wtedy przez chwilę cicho, usłyszycie coś, co początkowo wyda wam się brzęczeniem owada, by już po chwili zamienić się w głosy tysiąca gwiazd. Każda z nich, nawet ta najmniejsza i najdalsza, którą wypatrzeć można tylko z pomocą największego teleskopu, ma do opowiedzenia bardzo piękną i mądrą historię (gwiazdy nazywają je gaśniami), którą chciałaby się z wami podzielić. Te o królewnie zamienionej w kurz, o obrazie, który się skończył, czy królu, który abdykował, bo nie umiał znaleźć odpowiedzi na pytanie dziecka, to tylko kilka z nich. Głosy gwiazd snują się nad dachami domów, brzęczą w kominach, odbijają się od okien i chociaż każdy może je usłyszeć, to nikt na całym świecie nie może ich zapamiętać. A kiedy gwiazdy gasną, gasną też ich opowieści. Gasną i znikają bezpowrotnie, no chyba że trafią wcześniej do srebrnej księgi Gwiezdnika...

Pewniej nocy Gwiezdnik pojawia się u sześcioletniej Kiry, która odkryła właśnie, że są smutki, na które nie pomaga nawet gorące kakao. Co wyniknie z ich niezwykłego spotkania? Czy gaśnie gwiazd pocieszą smutną dziewczynkę? Jakie plany ma wobec niej strażnik srebrnej księgi?

O tym wszystkim opowiemy wam podczas przedstawienia.Klaudia Mazur
Materiał Teatru
9 kwietnia 2018
Spektakle
Gwiezdnik