Józef Duriasz czyta "List do Efezjan"
Rozpoczęty w czerwcu 2008 r. specjalny cykl czytań Listów św. Pawła, z okazji obchodzonego na całym świecie Roku Wielkiego Apostoła, zakończy prezentacja Listu do Efezjan w wykonaniu Józefa Duriasza.Dziewięćdziesiąta pierwsza prezentacja VERBA SACRA będzie z pewnością atrakcyjna dla rozczytanych w Biblii, bo w całości usłyszą tekst przełożony przez nestora biblistów polskich ks. profesora Jana Kantego Pytla. W swoim komentarzu pisze on m.in. - Apostoł zaznacza, że zjednoczenie Żydów i pogan w jedno Ciało, w jedną Świątynię, w jeden Lud, było w planach Boga.
To zjednoczenie jednak stanowiło tajemnicę. Tajemnicę tę poznał, odsłonił i ogłosił Apostoł poganom. Odsłonięta tajemnica pozwala poznać, że poganie są teraz współdziedzicami, czyli zrównanymi co do dziedzictwa w prawach z Żydami, nosicielami eschatycznej nadziei mesjańskiej. Są Współ – Ciałem ( przekłady polskie mają: członkami Ciała Chrystusa; Tekst Grecki ma słowa syn(s) i soma, co należy tłumaczyć jako współciało i w ten sposób powstają trzy ładnie brzmiące określenia pogan). „Współ – Ciało” oznacza Kościół utworzony z Żydów i pogan. Ostatnie określenie „współuczestnikami” podkreśla, że poganie na równi z Żydami są adresatami i odbiorcami Obietnicy (por. 2 Kor. 1,18-19).
Efez od 129 przed Chrystusem był stolicą rzymskiej prowincji zwanej Azją Prokonsularną. Liczył dwieście tysięcy mieszkańców, a dzięki portowi przy ujściu rzeki Kaistros i drodze bitej na tereny Azji Mniejszej i w kierunku Mezopotamii był wielkim ośrodkiem handlu i kultury. Chlubą miasta była świątynia Diany (Artemidy), a w niej sławna rzeźba bogini, arcydzieło sławnego rzeźbiarza Fidiasza ( V w.). Świątynię dla zdobycia sławy i przejścia do historii podpalił szaleniec Herostrat, skazany na karę śmierci. Świątynia została odbudowana, ale bezpowrotnie przepadła rzeźba – arcydzieło Fidiasza. W Efezie kwitła magia i wielki handel posążkami Diany Efeskiej i miniaturami jej świątyni. Jedno i drugie miało stać się powodem konfliktu między magią i handlem a chrześcijaństwem. Paweł apostoł był w Efezie dwukrotnie. Krótko w 52 r. a potem przez trzy lata 55-58r. Paweł od dawna kierował swoje oczy na to miasto. Cel jego zamiarów, jako zdobywcy miasta dla Chrystusa, określają jego słowa: „W Efezie zostanę aż do Pięćdziesiątnicy. Otwarła mi się bowiem wielka i obiecująca brama, a przeciwnicy są liczni” (1 Kor 16,9).
Oprawę muzyczną Listu do Efezjan przygotował prof. Leszek Bajon z Akademii Muzycznej w Poznaniu wraz z chórem Motet et Madrigal. W programie muzycznym – Mendelssohn - Bartholdy, Gounod, Rossini, Łukaszewski i Twardowski...
Józef Duriasz czyta List św. Pawła do Efezjan, niedziela 14 czerwca 2009 roku godz. 17:00, Bazylika Archikatedralna w Poznaniu, wstęp wolny. www.verbasacra.pl
Przemysław Basiński
Materiały V.S.
12 czerwca 2009