Już dziś! Premiera baletu

Po premierowych walentynkowych spektaklach (jeszcze dziś o 18.00!) z udziałem publiczności Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza także na wieczorną premierę online baletu w reżyserii i choreografii Zofii Rudnickiej do muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego "Wizje miłości / Mity".„Wizje miłości / Mity"

Choreografka Zofia Rudnicka pokaże w spektaklu historie pięciu kobiet w różnym wieku. Poznamy marzenia, nadzieje i oczekiwania bohaterek: Dziewczynki, Panienki, Młodej, Dojrzałej i Przegranej. Pragnienia każdej z nich są ponadczasowe jak muzyka F. Chopina. Wybrane utwory kompozytora, w tym preludia – fortepianowe miniatury, należące do najpiękniejszych dzieł muzycznych artysty, stworzą nastrojowe tło dla pełnego wirtuozerii tańca klasycznego oraz emocjonującej podróży w głąb kobiecej duszy.

Druga część spektaklu to świat antycznej mitologii do muzyki K. Szymanowskiego, w której fantastyczne przemiany bóstw i herosów wyjaśniają zachodzące w przyrodzie zjawiska. Ujrzymy tragedię zakochanego w sobie Narcyza oraz metamorfozy leśnych nimf uciekających przed zalotami lubieżnych bożków. Każdy mit to inny obraz, taniec i nastrój. Wszystkie doskonale oddają poezję hipnotyzującej muzyki Szymanowskiego, charakteryzującej się niezwykłą kolorystyką brzmieniową i dramatycznością. Neoklasyczny taniec podkreśli walory genialnej muzyki i w pełni zilustruje nadprzyrodzone przemiany mitycznych bohaterów.

Spektakl poświęcony jest pamięci primabaleriny Ewy Głowackiej. Choreografka Zofia Rudnicka mówi: "Do pierwszej części pt. „Wizje" wybrałam muzykę Chopina, bo wydała mi się bardzo uduchowiona, tak jak Ewa. Ta muzyka oddaje charaktery kobiet. Widzimy je gdzieś w parku przy nadmorskim bulwarze. Są w różnym wieku, nudzą się, marzą... Podczas półgodzinnego spektaklu z muzycznym Chopinowskim tłem poznajemy ich problemy. W ich życiu pojawiają się mężczyźni, odchodzą, one zostają same. Podstawą będą preludia Chopina w wykonaniu Marty Argerich. Inne się nie nadawały, te, które zagrała Argerich, są idealne. Od razu poczułam, co można do nich zatańczyć. W naszym spektaklu już jednak nie Argerich, a muzyka na żywo podniesie temperaturę przedstawienia.

Z kolei do drugiej części wybrałam "Mity" Szymanowskiego, bo wiem, że jego muzyka pasuje do Ewy... (...) Tak, jak pierwsza część ma mówić o życiu, to ta o fantazjach miłosnych. Bo tu, w muzyce Szymanowskiego jest podniecające rozedrganie. Czasem trzeba się unieść, polewitować...".

Spektakl rozpocznie się o 20.30.
Nadal możliwe jest kupno dostępu do spektaklu. Można dokonać wyboru kwoty: 10, 20 lub 50 zł.
Link do zakupu ewejściówki VOD: https://tiny.pl/rjfx6 lub przez stronę www.opera.szczecin.pl.

Serdecznie zapraszamy!Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku
13 lutego 2021
Portrety
Zofia Rudnicka