Już w piątek premiera

To jedyna okazja w tym roku, żeby zobaczyć najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła, przygotowany na jego 20-lecie. Premiera odbędzie się 1 lipca we Wrocławiu na dużej scenie Teatru Polskiego. Widowisko tylko dla widzów dorosłych.

„Crazy God" zapowiada się intrygująco. To spektakl, z udziałem 17 aktorów z 12 krajów, własnym tekstem i autorskimi kostiumami, a całość ujęta w żelaznej scenografii z muzyką symfoniczną bez orkiestry.

– „Crazy God" będzie symfonią na obraz, głos, gest i słowo. Spektakl połączy taniec, narrację literacką, sztuki wizualne, elementy wokalne i muzykę. Jest dostosowany do większej sceny, która daje rozmach w tworzeniu scenografii i otwiera możliwości myślenia o spektaklu w kategoriach widowiska – mówi Grzegorz Bral.

Warstwa tekstowa spektaklu „Crazy God" jest inspirowana „Hamletem" Szekspira, brutalnym dziełem Heinera Müllera „HamletMachine" oraz poematem „Skowyt" Allana Ginsberga. Czwartym elementem narracji są teksty Alicji Bral.

– Całość tworzy współczesny literacki brutalizm. Ta ostra jak brzytwa, ale poetycka forma narracji jest nieprzypadkowa. „Crazy God" odsłania świat jako wielki teatr kłamstwa i różnego rodzaju uzurpatorów, na różnych poziomach, od polityki po obyczajowość – mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu „Crazy God" i dyrektor Teatru Pieśń Kozła.

17 żelaznych krzeseł

Dlatego brutalna jest też scenografia, ciężka i z żelaza, stworzona przez prof. Roberta Florczaka. Składa się m.in. z 17 żelaznych krzeseł (każde jest unikatową rzeźbą) i latających instalacji inspirowanych witruwiańskim człowiekiem Leonarda da Vinci. Niepowtarzalnymi dziełami sztuki są również kostiumy, wykreowane dla spektaklu „Crazy God" przez znaną projektantkę Alicję Grucę.

– Jej dzieła to więcej niż kostium, to często rodzaj instalacji artystycznej, forma perfekcyjnie dobrana do człowieka, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach – mówi reżyser spektaklu.

Symfonia bez orkiestry

Muzykę symfoniczną dla przedstawienia stworzyła znana polska kompozytorka Katarzyna Szwed, która do tej pory nie współpracowała jeszcze z teatrami.

– Skupiłam się na próbie stworzenia czegoś masywnego w wyrazie. Chór jest duży, akordy są mocne i gęste. Nie ma miejsca na słabe czy letnie momenty. To wszystko w służbie ekspresji: mocnej i bezpośredniej – mówi Katarzyna Szwed.

Spektaklowi nie będzie jednak towarzyszyć orkiestra symfoniczna. Na scenie będą tylko skrzypce, wibrafon, bębny i głosy aktorów. Autorem kompozycji instrumentalnych i aranżacji jest Adam Clifford, perkusista ze Szkocji.

17 aktorów z 12 krajów

Po raz pierwszy przedstawienie Teatru Pieśń Kozła będzie miało tak liczną obsadę. To aktorzy teatralni, jak również tancerze, klasyczny operowy śpiewak (baryton) i zawodowi muzycy – perkusista grający na wibrafonie oraz skrzypaczka.

– Zaprosiliśmy do współpracy młodych, niezwykle zdolnych artystów. Pochodzą z różnych kultur, dzięki czemu każdy wnosi coś osobistego, własny śpiew czy taniec. Łączą nas muzyka, ruch i Szekspir. Poprzez sztukę mówimy wspólnym językiem, o wspólnym świecie – dodaje Grzegorz Bral.

Premiera spektaklu odbędzie się 1 lipca, na inaugurację Brave Festival, na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. W ramach festiwalu przedstawienie będzie można zobaczyć również 2, 3 i 4 lipca.

W tym roku, z okazji swojego 20-lecia, Teatr Pieśń Kozła przygotuje aż dwie premiery. Druga zaplanowana jest na koniec roku.Anita Nowak
Materiał Teatru
29 czerwca 2016
Spektakle
Crazy God
Portrety
Grzegorz Bral