Kilkanaście spektakli operetkowych, operowych i baletowych

Kilkanaście spektakli operetkowych, operowych i baletowych wypełni program tegorocznego XIII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który odbędzie się od 12 czerwca do 5 lipca.

Festiwal rozpocznie się 12 czerwca "Nocnym benefisem operetki", czyli dwuczęściowym spektaklem, podczas którego artyści Opery Krakowskiej wykonają utwory z najpopularniejszych operetek. Pierwszą część zaplanowano na godz. 21, drugą - na 23. W przerwie odbędzie się odsłonięcie tablicy z nową nazwą ulicy biegnącej przy Operze Krakowskiej, która będzie nosić imię gwiazdy krakowskiej operetki - Iwony Borowickiej. 

Inauguracja festiwalu zbiegnie się z odbywającą się w tym dniu doroczną Krakowską Nocą Teatrów, w której organizację włączyła się także Opera Krakowska. Prócz benefisowego spektaklu widzowie będą mieli okazję zobaczyć w tę noc także miejsca, do których na co dzień nie mają dostępu - czeka na nich zwiedzanie nowego gmachu opery. 

- Nasz festiwal rozpoczynamy pierwszym udziałem Opery Krakowskiej w Krakowskiej Nocy Teatrów. Dlatego pierwszym, bo przez ostatnie cztery lata nie mieliśmy swojej siedziby. Dziś już mamy i jako teatr możemy się wpisać w ten projekt, organizowany od trzech lat przez Urząd Miasta Krakowa - wyjaśnia dyrektor Opery Krakowskiej, Bogusław Nowak. 

Na Letni Festiwal Opery Krakowskiej złoży się w sumie 14 wieczorów, podczas których zostaną zaprezentowane najciekawsze spektakle krakowskiej sceny operowej. Jeden z nich - "Cyrulik sewilski" (na zdjęciu) oraz widowisko muzyczne "Arie oper świata", złożone z wielkich arii polskiego i światowego repertuaru operowego, odbędą się na Dziedzińcu Arkadowym Królewskiego Zamku na Wawelu. Pozostałe spektakle wystawione zostaną na deskach opery. 

Pierwszy festiwal Opery Krakowskiej odbył się w 1997 r. W ciągu dwunastu edycji odbyło się ponad 150 spektakli, które obejrzało ponad 95 tys. widzów. Główną ideą festiwalu jest prezentowanie wybitnych solistów polskich i zagranicznych, którzy występują gościnnie w spektaklach repertuarowych Opery Krakowskiej.(-)
PAP
2 czerwca 2009