Kolaż charakterów

Wdowa, przepracowana samotna matka, przyszła panna młoda, piosenkarka i miłośniczka kaktusów to bohaterki sztuki "Kobiety w sytuacji krytycznej" Joanny Murray-Smith. W Teatrze Polonia wyreżyserowała ją Krystyna Janda.

– Wybrałam pięć bohaterek, których historie wydają się najczęściej pojawiać w polskiej prasie kobiecej czy opracowaniach z zakresu psychologii – mówi Janda. – Dodatkowo wplotłam monologi napisane przez Joannę Murray-Smith, zostały one zgrupowane tematycznie i zaadaptowane na potrzeby spektaklu. Powstał kolaż, mozaika, w której nie ma linearnej akcji, ale jest opowieść o kobietach, jakie znamy z codziennego życia.Krystyna Janda wykorzystała też nadesłane do niej przez internautki autentyczne historie, a każda z aktorek wniosła do spektaklu własne doświadczenia. 

Dorota Pomykała gra wdowę. – Lubię starszych ludzi – mówi aktorka. – Moja bohaterka z jednej strony mnie wzrusza, z drugiej chcę, by bawiła publiczność. Marię Seweryn zobaczymy jako matkę trójki dzieci spodziewającą się kolejnego. Jest w depresji, nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków. Małgorzata Zajączkowska wcieli się w miłośniczkę i hodowcę kaktusów. Jest rozczarowana życiem i niekochana. Tylko rośliny gruboszowate ją akceptują. Z kolei Joanna Pokojska zagra młodą, pełną temperamentu dziewczynę tuż przed ślubem. – Jestem zupełnie inna niż ona – mówi Pokojska. – Ale wiem, że mnóstwo osób decyduje się na małżeństwo bez miłości.

Wydarzeniem z pewnością będzie występ w roli piosenkarki Lidii Stanisławskiej, która zaśpiewa swoje największe przeboje: – Obawiałam się udziału w tym spektaklu, bo często artystę utożsamia się z graną przez niego postacią. Ale ta praca okazała się wspaniałym doświadczeniem.

Warto wiedzieć

Joanna Murray-Smith należy do najbardziej cenionych australijskich pisarek ostatnich lat. Jest scenarzystką, dramatopisarką, felietonistką oraz autorką librett. W swoich sztukach skupia się na relacjach międzyludzkich i psychologii bez wnikania w kontekst ideologiczny czy polityczny sytuacji. Podobnie jest ze sztuką „Kobiety w sytuacji krytycznej”. To zbiór 25 kobiecych monologów, z których reżyserzy na całym świecie tworzyć mogą swoje spektakle. Zwykle wybierają pięć lub sześć. Ale zdarzyło się, że tekst „Kobiet w sytuacji krytycznej” przerobiony został na monodram – jedna kobieta zagrała sześć ról. 

- Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, premiera: 30.11, godz. 20; spektakle: 1 – 2.12, godz. 15 i 20; 3 – 6.12, godz. 20

Teatr Polonia, „Kobieta w sytuacji krytycznej”, sztuka Joanny Murray-Smith, reżyseria: Krystyna Janda, wykonanie: Małgorzata Zajączkowska, Joanna Pokojska, Lidia Stanisławska
(mi)Julia Rzemek
Rzeczpospolita
30 listopada 2007
Portrety
Krystyna Janda