Kolejne czytanie z cyklu "Lektury Lektora"

Laboratorium Dramatu zaprasza na kolejne czytanie z cyklu "Lektury Lektora". W poniedziałek 4 maja o 19.00 przy ul. Olesińskiej 21 usłyszeć będzie można "Bastylię" Mariana Sworzenia. Wstęp wolny.

Monodram opowiada o zdobyciu Bastylii, symbolicznym początku Rewolucji Francuskiej, widzianym oczami markiza de Launay, gubernatora paryskiej twierdzy, konserwatysty i zaciekłego obrońcy ancien regime’u.

Twórcą sztuki jest Marian Sworzeń, urodzony w 1954 roku, który był między innymi sędzią, właścicielem antykwariatu książkowego i wiceburmistrzem Mikołowa. Jest sekretarzem i członkiem zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, autorem między innymi powieści „Niepoprawni” i sztuki „Czaadajew”. Na podstawie jego tekstów zrealizowano kilka słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia, między innymi „Inny mit” i „Kamienicę w Samarze”.  

Monodram przeczyta Adam Woronowicz, aktor Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym zagrał między innymi Philipa w „Kształcie rzeczy” N. LaBute’a w reż. G. Wiśniewskiego (rola nagrodzona m.in. Feliksem Warszawskim za najlepszą drugoplanową rolę męską w 2003 roku) oraz Fadinarda w „Słomkowym kapeluszu” E. Labiche’a w reż. P. Cieplaka. Za tę ostatnię rolę oraz za rolę Poety w przedstawieniu „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reż. M. Zmarz-Koczanowicz w Teatrze TV otrzymał nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza w 2005 roku. Zagrał także między innymi główną rolę z filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” R. Wieczyńskiego. W LD brał udział w czytaniu „Ciućmy” I. Kozła w reż. P. Łazarkiewicza, „(Nie)ludzkich dzienników” S. Bogacza w reż. A. Trojanowskiej i sztuki „Cukier Stanik” Z. Rudzkiej w reż. M. Bogajewskiej.

Opiekę reżyserską nad czytaniem sprawuje Tadeusz Słobodzianek.
(mb)(-)
Materiały Teatru
30 kwietnia 2009