Komu damy Wilamy?

Goście sobotniej gali wręczenia Wilamów, nagród dla przyjaciół teatru i najpopularniejszego aktora, jako pierwsi obejrzą "Nadię". W roli głównej wystąpi Matylda Podfilipska.

Statuetka Wilama wykonana jest z brązu, kamienia i srebra. Przedstawia postać, kłaniającą się w świetle reflektorów. Każdy aktor Teatru im. Horzycy ma szansę mieć ją na swojej półce. Do tej pory tylko Sławomirowi Maciejewskiemu udało się zdobyć ją dwukrotnie. Publiczność nagrodziła go za aktorskie dokonania w 2001 i 2009 roku.

Oprócz niego po tytuł Najpopularniejszego Aktora (lub aktorki) sięgali: Marek Milczarczyk, Paweł Tchórzelski, Małgorzata Abramowicz, Michał Marek Ubysz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Tomasz Mycan i - rok temu - Jolanta Teska.

Kogo w tym roku wybrali widzowie, dowiemy się w sobotę. Wilamy powędrują nie tylko do najpopularniejszego aktora lub aktorki. Co roku dyrekcja Teatru im. Horzycy nagradza nimi też osoby lub instytucje, które znacząco wspierają jego działania. Wyróżnienia przyznawane są w kategoriach edukacja teatralna, przyjaciel teatru i mecenas teatru. Co trzy lata zaś do szczególnie zasłużonych trafia nagroda Wielkiego Wilama. Ostatnią otrzymał Jerzy Bańkowski z toruńskiej firmy "Nesta".

Zanim widzowie poznają tegorocznych laureatów, jako pierwsi będą mieli okazją obejrzeć "Nadię", najnowszy spektakl teatru w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Przedstawienie powstało na bazie czterech opowiadań Antoniego Czechowa: "Wrogów", "Żony", "Pani z pieskiem" i "Nieciekawej historii". Tytułowa Nadia ucieka z jednego opowiadania w drugie. Przeżywa alternatywne życiorysy, a wszystkie sytuacje są próbą jej wyzwolenia się spod dominacji mężczyzny, poszukiwaniem szczęścia i niezależności.

Poza Matyldą Podfilipska w spektaklu grają: Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Niko Niakas, Michał Marek Ubysz i Grzegorz Wiśniewski.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na dużej scenie Teatru im. Wilama Horzycy. Spektakl będzie również grany w niedzielę o tej samej porze.Tomasz Bielicki
Nowości
24 marca 2012
Spektakle
Nadia