Kożuchowska jako opętana

"Premiera w sobotę! Atmosfera się zagęszcza...ciśnienie rośnie..." - napisała na swoim Instagramie Małgorzata Kożuchowska. Aktorka przypomniała tym samym swoim fanom o zbliżającej się premierze w Teatrze Narodowym w Warszawie, który wystawia sztukę w oparciu o słynne opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza. Kożuchowska pochwaliła się zdjęciem z jednej z prób.

Kożuchowska jako opętana. Aktorka pokazała zdjęcie

Teatr Narodowy wystawi tej jesieni wybitne opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza z czasu wojny. Sztuka powstała w oparciu o scenariusz filmu Jerzego Kawalerowicza i Tadeusza Konwickiego, którzy przenieśli "Matkę Joannę od Aniołów" na ekrany w 1960 r.

Do Ludynia, na krańce dawnej Rzeczpospolitej przybywa młody egzorcysta ksiądz Suryn. Tutejszy klasztor ponoć opanował diabeł. Czego doświadczają zakonnice? Jak powstaje zło, którego nie rozumiemy? Spektakl o potrzebie doświadczenia czegoś, co nas przerasta.

W tytułowej roli przeoryszy wystąpi Małgorzata Kożuchowska.

W spektaklu wystawionym przez Teatr Narodowy pojawi się także m.in. Karol Pocheć, Krzysztof Stelmaszyk, Edyta Olszówka, Aleksandra Justa oraz Mateusz Kmiecik.

"Matka Joanna od Aniołów": premiera w Teatrze Narodowym
Premiera spektaklu odbędzie się 5 września 2020 r. Informacje o spektaklu i biletach można znaleźć na stronie teatru.

Opowiadanie, które stało się kanwą dla filmu i spektaklu powstało w trakcie wojny, w 1942 r. Jarosław Iwaszkiewicz wydał je dopiero w 1946 r.

ZOBACZ TAKŻE: Troskliwy mąż zaabsorbowany homoseksualnymi romansami. O Iwaszkiewiczu wiemy coraz więcej
Jego treść jest oparta na faktach: nawiązuje do głośnego przypadku opętania zakonnic we francuskim mieście Loudun w XVII w. Pisarz przeniósł miejsce akcji na wschodnie kresy XVII-wiecznej Rzeczypospolitej do miasteczka Ludyń.(-) (-)
Onet.Kultura
4 września 2020
Portrety
Wojciech Faruga