Krystyna Janda grudziądzką kurą domową

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu nowy sezon rozpoczyna w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie. W niedzielę monodram "Shirley Valentine" pokaże Krystyna Janda.

Podczas tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej prowadzony przez znakomitą aktorkę warszawski Teatr Polonia zaprezentował sztukę "Grube ryby". Spektakl zdobył najwięcej głosów festiwalowej publiczności. Tradycją grudziądzkiego przeglądu jest to, że zwycięski teatr powraca do Grudziądza z innym przedstawieniem na początku nowego sezonu. Monodram Jandy widzowie zobaczą teraz dwukrotnie. Po pierwszym niedzielnym spektaklu aktorka odbierze wyróżnienie oraz rzeźbę autorstwa grudziądzkiej artystki Pauliny Kaczor-Paczkowskiej. 

"Shirley Valentine" zdobyła kilkanaście nagród na festiwalach i zebrała entuzjastyczne recenzje w najważniejszych polskich dziennikach i tygodnikach. To z pewnością zasługa kolejnej wielkiej kreacji Jandy, którą krytycy porównali do jej ról w "Człowieku z marmuru", "Bez znieczulenia", "Dyrygencie" i "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy. 

O czym opowiada sztuka? Tytułowa bohaterka chciała zostać stewardessą, poznawać nowych ludzi, zwiedzać świat. Jednak od lat wiedzie życie kury domowej i żony. Wspomina, przygotowując obiad, popijając wino i przemawiając do kuchennej ściany. Shirley nie ma odwagi, by zacząć realizować swoje dawne marzenia. Aż pewnego dnia decyduje się na szaleństwo. Mając powyżej uszu małżeńskich powinności, postanawia zacząć wszystko od nowa. 

Spektakle w wykonaniu Krystyny Jandy odbędą się w niedzielę o godz. 16.30 i 20 w CK Teatr przy ul. Focha 19 w Grudziądzu. Bilety - w zależności od miejsca - kosztują 45, 40 i 35 zł.gg
Gazeta Wyborcza Toruń
4 września 2009
Spektakle
Shirley Valentine