Krzesiwo zwyciężyło w Banja Luce

Przedstawienie Krzesiwo w reżyserii Jarosława Kiliana otrzymało Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną za kultywowanie tradycji teatru lalkowego na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Banja Luce. Spektakl będzie można obejrzeć w listopadzie w Teatrze Lalka.

Przedstawienie Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua, powstało w oparciu o jedną z najpiękniejszych baśni Andersena. Adaptacja dokonana przez Hannę Januszewską należy do klasyki literatury dramatycznej dla dzieci. To poetycka opowieść o odwadze w dążeniu do spełnienia marzeń, miłości i sile wyobraźni. Śpiewogra została zrealizowana w planie lalkowym. W scenografii do spektaklu wykorzystano motywy wycinanek.

Krzesiwo jest nieczęstym dziś przykładem artystycznego teatru dla dzieci najwyższej próby. Gratulacje należą się wszystkim twórcom przedstawienia. Na uwagę zasługuje pomysłowo przygotowany program do spektaklu, w którym dzieci odnajdą teatrzyk oraz aktorów i wzorem Andersena będą mogły wycinać postaci i stworzyć własne przedstawienie. W jednej ze scen spektaklu pojawia się w tle sylwetka samego autora Krzesiwa. Przywodzi na myśl demiurga, „poruszyciela", który wprawia w ruch przedmioty i przekonuje, że lalki również mogą wieść sekretne życie.(-) (-)
Materiał Teatru
23 października 2017
Spektakle
Krzesiwo
Portrety
Jarosław Kilian