Lalkarze jadą do Wilna

Zespół Teatru Lalki i Aktora w Łomży otrzymał zaproszenie do Wilna, gdzie, w Domu Kultury Polskiej, zagra 12 grudnia "Szczęśliwego księcia" i 13 grudnia - "Szewca Kopytko i Kaczora Kwaka".

Teatr Lalki i Aktora w Łomży z teatrami i ośrodkami kulturalnymi na Litwie współpracuje od dawna. Do szczególnej i niezwykle owocnej współpracy należy zaliczyć kontakty z Wileńskim Teatrem Lele, który brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka organizowanym przez łomżyński teatr aż dziewięć razy. Na zaproszenie tego teatru w Wilnie łomżyńscy aktorzy gościli już kilkakrotnie m.in. ze spektaklami: "Ludowa szopka polska", "O Kasi, co gąski zgubiła", "Tymoteusz i Psiuńcio", "Misie Ptysie", "Sklep z zabawkami".

Tym razem zespół łomżyńskiego teatru wyjeżdża na zaproszenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie, którego głównym celem jest promowanie szeroko pojętej polskiej kultury poprzez organizowanie koncertów, wernisaży, spektakli teatralnych, kiermaszy książki polskiej, imprez okolicznościowych.

Spośród nadesłanych przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży propozycji wybrano dwa spektakle. Przed polską publicznością zespół łomżyńskiego teatru zaprezentuje "Szczęśliwego księcia" w reżyserii Jarosława Antoniuka /12 grudnia o godzinie 12.00/ oraz "Szewca Kopytko i Kaczora Kwaka" w reżyserii Stanisława Ochmańskiego /13 grudnia o godzinie 12.00/.

"Szczęśliwy Książę" jest przypowieścią o nieszczęśliwej miłości i o poświęceniu. Książę, kiedy miał ludzkie serce, nie wiedział, co to ból, współczucie, smutek... Żył w luksusie. Gdy po śmierci jego pomnik stanął na cokole, oczami z szafirów oglądał nędzę swego miasta, a jego serce z ołowiu zapłakało. Jest to poetycki, sugestywny spektakl, który najprostszymi środkami pobudza wrażliwość i skłania do zadumy nad odwieczną sprawiedliwością i dobrem.

"Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" to napisana przez Kornela Makuszyńskiego historia dwóch urwisów. Kopytko - szewski uczeń i młodzieniec w pełni życia, psotnego i lekkomyślnego charakteru, zostając skarconym przez swego majstra, rzuca pracę i wyrusza w świat, szukając wesołych przygód i beztroskiego życia. W drodze spotyka Kaczora Kwaka, osobnika o podobnych cechach - lekkoducha i psotnika, szukającego w życiu tylko wesołych i przyjemnych wrażeń. Spektakl jest niezwykle dynamiczny, kolorowy i radosny, a mali i dorosli widzowie mają okazję do doskonałej zabawy przy rytmicznej muzyce i śmiesznych dialogach.

Prezentacja spektakli w wileńskiem Domu Kultury Polskiej będzie doskonałą okazją do promowania działalności łomżyńskiego teatru za granicą, a dla zgromadzonej polskiej publiczności możliwością kontaktu z częścią narodowej kultury i wspaniałą rozrywką na wysokim poziomie.(-)
Materiał Teatru
12 grudnia 2012