Laureaci

IV Festiwal małych Prapremier, organizowany przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, dobiegł końca. Spektakle konkursowe oceniało jury profesjonalne oraz jury dziecięce, składające się z uczniów PSP nr 28 w Wałbrzychu. A oto werdykty.


JURY PROFESJONALNE IV Festiwalu małych Prapremier w składzie: Jacek Sieradzki, Marzenna Wiśniewska, Mateusz Mirowski po obejrzeniu w dniach 15-20 września 2019 r. siedmiu spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:
- Grand Prix za najlepsze przedstawienie w wysokości 7.000 zł, ufundowane przez Prezydenta Wałbrzycha oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS dla Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach za spektakl "Pod adresem marzeń".
- nagrodę za tekst lub adaptację tekstu w wysokości 2.500 zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS dla Katarzyny Błaszczyńskiej za "Stasia i Złą Nogę", adaptację komiksu Tomasza „Spella" Grządzieli. Spektakl jest koprodukcją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego.
- nagrodę za reżyserię w wysokości 2.500 zł dla Marka Zákosteleckiego za spektakl "Pod adresem marzeń" Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach. Intencją jury jest docenienie tą nagrodą spójnej wizji inscenizacyjnej przedstawienia wyrażonej w reżyserii, scenografii oraz projektach kostiumów i lalek.
- nagrodę za scenografię w wysokości 2.500 zł ex aequo dla Mirka Kaczmarka za spektakl "Motyl" Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Mariki Wojciechowskiej za spektakl "Fru-Fru" Olszyńskiego Teatru Lalek.
- Jury postanowiło nie przyznać nagrody za muzykę.
- nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w wysokości 1.000 zł dla Anny Koniecznej za rolę Emilia w spektaklu "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu.
- nagrodę za najlepszą rolę męską w wysokości 1.000 zł dla Michała Rolnickiego za rolę Złej Nogi w spektaklu "Staś i Zła Noga" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego.

Ponadto jury przyznało trzy wyróżnienia honorowe w postaci dyplomów: dla Łukasza Zaleskiego za reżyserię spektaklu "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu oraz dla Andrzeja Kuby Sielskiego i Andrzeja Skorodzienia za role w spektaklu "Pod adresem marzeń" Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach.

JURY DZIECIĘCE przyznało dwie nagrody ex aequo za najlepsze przedstawienie w wysokości 1.000 zł dla każdego spektaklu – nagrody ufundowane przez Fundację Edukacji Europejskiej:

- Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach za spektakl "Pod adresem marzeń" oraz
- Śląskiemu Teatrowi Lalki i Aktora Ateneum i Teatrowi Śląskiemu im. St. Wyspiańskiego za spektakl "Staś i Zła Noga".

Dodatkowo podczas Festiwalu Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP przyznała Dyplom Honorowy Annie Koniecznej za rolę Emilia w spektaklu "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim teatrom, gościom, partnerom oraz patronom medialnym.(-) (-)
Materiał organizatora
24 września 2019