Legnicki Teatr triumfuje w Zabrzu

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy ze spektaklem "Osobisty Jezus", autorstwa i w reżyserii Przemysława Wojcieszka oraz grający w nim główną rolę legnicki aktor Przemysław Bluszcz, zwyciężyli w zakończonym w niedzielę w Zabrzu Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

W zorganizowanym po raz siódmy festiwalu "Rzeczywistość Przedstawiona", przez ponad tydzień rywalizowało osiem spektakli. Zgodnie z przyjętymi zasadami, publiczność ocenia autorów dramatów, a jury, w którym zasiadali krytyk Jacek Sieradzki, dramaturg Ingmar Villqist i reżyser Rudolf Zioło - wykonawców i realizatorów. 

W tym roku werdykt jurorów i publiczności był zgodny - najważniejsze festiwalowe nagrody otrzymali zarówno autor i reżyser, 34-letni Przemysław Wojcieszek (za reżyserię), odtwórca roli Ryśka w jego spektaklu, Przemysław Bluszcz (za aktorstwo) i odtwórca roli Tadka Wiesław Cichy, jak też cały zespół realizatorów i wykonawców tego spektaklu (Grand Prix - Nagroda Publiczności). Spektakl dostał też nagrodę miesięcznika "Śląsk". 

"Osobisty Jezus" to sceniczna wersja historii znanej także z filmu Wojcieszka "W dół kolorowym wzgórzem". Głównym bohaterem jest Rysiek, wracający do domu po trzech latach więzienia. Wydziedziczony przez ojca i porzucony przez żonę zostaje sam, szukając nadziei w opowieści o ślepcu uzdrowionym przez Jezusa. 

Jak podkreślali krytycy, sztuka stawia pytania m.in. o sytuację bezrobotnych ludzi z prowincji, o cenę, jaką płaci się za wyznawane wartości, o drogę dochodzenia do wiary. 

Na zabrzańskim festiwalu, organizowanym od siedmiu lat przez miejscowy teatr i miejski samorząd, prezentowane są dramaty polskie i obce, powstałe po 1989 r., które - jak oceniają znawcy wybierający spektakle - starają się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i "pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym". 

Pozostałe festiwalowe nagrody zdobyli aktorzy: Anna Kadulska z Teatru Śląskiego w Katowicach (za rolę w "Szwaczkach"), Adam Ferency z Teatru Dramatycznego w Warszawie (za rolę Raya w "Blackbird" Dawida Harrowera), Bronisław Wrocławski z Teatru im. Jaracza w Łodzi (za rolę Toma w "Prześwicie"), a także Iwona Kempa za reżyserię "Plaży" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, Sabine Mader ze scenografię do spektaklu "Blackbird" i Aleksander Brzeziński za muzykę do spektaklu "Znaki szczególne - brak", w Teatrze Nowym w Zabrzu. 

Ponadto jury przyznało dwie nagrody dla młodych aktorów: Julii Kijowskiej za rolę Uny w spektaklu "Blackbird" Teatru Dramatycznego w Warszawie i Mirosławie Sobik za rolę Benedikte w spektaklu "Plaża" w Teatrze im. Horzycy z Torunia. 

Zabrzański festiwal jest jedynym w Polsce tematycznym konkursem teatralnym, prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku towarzyszą mu imprezy edukacyjne, m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne; organizowany jest także Przegląd Filmów Krótkometrażowych, prezentujący wybrane pozycje z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
(ah)(-)
PAP
29 października 2007
Spektakle
Osobisty Jezus