Lekcja tolerancji dla najmłodszych

Tytułowy lalkarz przyjeżdża do dzieci rowerem, na ich oczach buduje scenografię "z walizki", a następnie przedstawia historię o tolerancji i przyjaźni.

HTML clipboardKolejna propozycja kieleckiego Teatru „Kubuś”, przygotowana z myślą o najmłodszych widzach w ramach Sceny Inicjacji Teatralnej. Premiera „Lalkarza” odbędzie w niedzielę (21 czerwca) w ramach Święta Kielc. 

Scena Inicjacji Teatralnej dla Najmłodszych działa od dwóch lat. Dzieciom już od trzeciego roku życia próbuje przybliżyć adaptacje literatury, a przede wszystkim zaszczepić im zainteresowanie teatrem. „Lalkarz” to spektakl oparty na bardzo prostej fabule; w lekki i przystępny sposób opowiada o równości wszystkich ludzi, niezależnie od koloru skóry. Dwie pacynki, Kropka i Kreska, różniące się od siebie tylko wzorkiem, zaczynają się kłócić tylko dlatego, że inaczej wyglądają, w końcu jednak udaje im się porozumieć. W przedstawieniu występuje tylko jedna aktorka - Ewa Lubacz.

 - Dla dzieci jest to również po prostu lekcja teatru; widzą „od kuchni”, jak konstruuje się spektakl, jak buduje się przestrzeń sceny; przedstawieniu towarzyszy muzyka gitarowa na żywo – mówi reżyser Honorata Mierzejewska-Mikosza, studentka Akademii Teatralnej w Białymstoku, dla której jest to spektakl dyplomowy. Spektakl będzie „objazdowy”; na pewno zagości w przedszkolach, w zerówkach. - To oswajanie z teatrem. Dla bardzo wrażliwych dzieci pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze bywa trudna: gasnące światła, głośna muzyka - mówi Irena Dragan, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Dodaje ona, że na świecie jest tendencja, by do teatru wprowadzać coraz młodszego widza; są specjalne spektakle nawet dla dzieci sześciomiesięcznych.

Premiera odbędzie się 21 czerwca o godzinie 11, w ramach Święta Kielc. Wstęp dla dzieci na ten spektakl na podstawie bezpłatnych zaproszeń. Szerszej widowni „Lalkarz” będzie prezentowany dopiero w nowym sezonie, po wakacjach.(-)
Wrota Świetokrzyskie
20 czerwca 2009
Spektakle
Lalkarz