Lekcje niegrzeczności

Serdecznie zapraszamy na Lekcje niegrzeczności, cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem obejmie Michał Derlatka.

Pierwsze czytanie odbędzie się w niedzielę, 2 lutego o godzinie 13.00 w Czarnej Sali. Tematem Lekcji będzie książka Marcina Wichy Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności. Pierwszą Lekcję niegrzeczności poprowadzą: Justyna Bartoszewicz, Ewa Jendrzejewska, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Piotr Łukawski, Cezary Rybińsk i Marek Tynda. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Lekcje niegrzeczności przeznaczone są wyłącznie dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej LEKCJI wynosi 5 zł.

Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „Lekcje niegrzeczności to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."

O książce Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności

Strusia to bardzo grzeczna dziewczynka. Do tego stopnia, że została wytypowana do wzięcia udziału w konkursie grzeczności. Otrzymała grzecznościomierz - przedmiot, który dodaje i odejmuje punkty za zachowanie. Problem w tym, że Strusia nie może wyrazić własnego zdania, aby przedmiot nie wydał z siebie sygnału oznaczającego minusa...

Michał Derlatka o książce Marcina Wichy: „Łysol, bohater pierwszej odsłony cyklu, jest z zawodu trenerem niegrzeczności. „Niegrzeczna" okazuje się jednak tylko jego powierzchowność śmierdzącego psiska o niewyparzonym pysku i niewyszukanym poczuciu humoru. To, czego Łysol faktycznie uczy swoją podopieczną to wartości bardzo dalekie od niegrzeczności: tolerancja, wiara w siebie, dystans, asertywność. Łysol jest żywym przykładem tego, jaką moc ma wyobraźnia i skutecznie przekonuje o tym, że istnieją wyższe wartości niż smartfon i zasięg w komórce, a dobrą alternatywą dla godzin spędzanych w internecie może być analogowy świat podwórka, prawdziwych kolegów i koleżanek."

„Książka Marcina Wichy, autora serii o Klarze, zdolnego rysownika, jest zdecydowania warta rekomendacji. Przede wszystkim dlatego, że z powodzeniem łączy w sobie cechy dobrej powieści dla dzieci, zbioru rysunków satyrycznych, ale i poradnika dla zbyt grzecznych uczniów oraz ich rodziców. (...) Zastanawiacie się, kto został głównym laureatem konkursu grzeczności? A może bardziej interesuje Was hipopotam, zamieszkujący chwilowo szkołę, zombiaki napadające panią dyrektor lub nogi futbolistów, co wtargnęły na mecz i zdobyły honorową bramkę? Zajrzyjcie do książki Marcina Wichy, by zaspokoić swoją ciekawość, uruchomić wyobraźnię i przekonać się, że jak mówi autor: "z grzecznością, tak jak z wszystkim, nie należy przesadzać."

Łucja Abalar, wortal o książkach dla dzieci i młodzieży ryms.pl

Michał Derlatka (ur. 1981) - reżyser teatralny, aktor, lalkarz. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Wyreżyserował m.in. Fahrenheita na podstawie prozy Anny Czerwińskiej-Rydel w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, Piotrusia Pana we własnej adaptacji w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego, Pippi Pończoszankę w PWST we Wrocławiu. Reżyserował m. in. we Wrocławskim Teatrze Lalek, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, w Teatrze na Plaży w Sopocie. W Teatrze Wybrzeże zrealizował Podróże Guliwera Jonathana Swifta.

Marcin Wicha - grafik, ilustrator, satyryk, pisarz dla dzieci i młodzieży, autor rysunków satyrycznych publikowanych w Tygodniku Powszechnym pod szyldem Wichajster.(-)
Materiał Teatru
25 stycznia 2014
Portrety
Michał Derlatka