Letni festiwal na scenie i w plenerze

"Nocnym benefisem operetki", wpisującym się w Krakowską Noc Teatrów, rozpocznie się dziś w Krakowie 13. Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Do 5 lipca, na nowej operowej scenie oraz w plenerze na dziedzińcu na Wawelu, odbędzie się czternaście spektakli, wśród których znajdą się najciekawsze pozycje z repertuaru Opery Krakowskiej, w tym m.in. przeniesiony w plener spektakl "Cyrulika sewilskiego", koncerty złożone z najpiękniejszych arii polskiego i zagranicznego repertuaru, a także dwa spektakle z muzyką Pucciniego, będące produkcjami zagranicznymi: "Gianni Schicchi" (Czechy) i "Madama Butterfly" (Słowacja). 

W ciągu najbliższego tygodnia odbędzie się pięć spektakli. Dwa już dziś, o godz. 21 i 23 - na Dużej Scenie przy ul. Lubicz podczas "Nocnego benefisu operetki" zobaczymy nie tylko największe gwiazdy krakowskiej lekkiej muzy, m.in. Krystynę Tyburowską, Bożenę Zwiślak--Dolny, Jana Wilgę, ale także młode pokolenie operetkowych artystów. W przerwie pierwszego widowiska odsłonięta zostanie tablica z nową nazwą ulicy łączącej Lubicz z Topolową, która uchwałą Rady Miasta nosi imię Iwony Borowickiej, gwiazdy krakowskiej operetki. 

W sobotę i niedzielę, o godz. 18.30, w gmachu opery wystawiony zostanie spektakl "Rigoletto" Verdiego w reżyserii Henryka Baronowskiego, pod batutą Tomasza Tokarczyka, z udziałem Katarzyny Oleś-Blachy i Leszka Skrly. Natomiast w poniedziałek, 15 czerwca, także o godz. 18.30, również w siedzibie opery, pokazana zostanie tegoroczna premiera - opera "Cesarz Atlantydy" Victora Ullmanna oraz udramatyzowany koncert z muzyką Davida Edllemana "Głosy Holokaustu". 

Więcej www.opera.krakow.pl
(ml)AMS
Dziennik Polski
13 czerwca 2009